Ana Sayfa Görüşler “İnsanımızın İlaca Olan Ulaşımını Kolaylaştırmak ve Bu Sayede Ülke Ekonomisine Olabildiğince Katkı...

“İnsanımızın İlaca Olan Ulaşımını Kolaylaştırmak ve Bu Sayede Ülke Ekonomisine Olabildiğince Katkı Sağlamak”

Pharma Makine Kurucusu Yakup Erkol

W- Pharma Makine kurucusu Yakup Erkol ile girişimi ve ülkemize yatırımı hakkında görüşlerini alacağız.
Yakup Bey sizi tanımaya çalışırken girişimleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Y.E.- 1956’da Erzincan’da Dünyaya geldim. 1973 senesinde Almanya’ya yerleşerek çeşitli ticari faaliyetlerde bulundum. 2009 yılında aile şirketimiz olan Erkolfill GmbH‘ i (www.erkolfill.de)  kurduk. Erkolfill GmbH kapsamında üretim ve dolum tesisini de işletmeye alarak kozmetik ve ilaca benzer ürünlerin dolumlarını 15 seneden beri icra etmekteyiz.

Zamanla Almanya‘nın ilaç sektörüne yönelik olarak önde gelen makine üreticileri ile sağlam ilişkiler kurduk. Türkiye’deki steril ürünlerin üretim ve dolumuna yönelik verilen fason hizmetlerde yaşanan kapasite darboğazından yola çıkarak 2021 Yılında Alman ortaklarımızla Lubecafill İlaç Dolum firmasını (www.lubecafill.com) kurduk. Üretim tesisi yatırımımıza Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine başladık.

Bu süreçte ilaç şirketlerini ziyaretimiz neticesinde gördük ki Türkiye’de genel olarak ilaç üretim ve dolum makineleri hem kapasite olarak hem de verim olarak çok yetersiz. Buna karşılık Almanya ‘da bizim gerek kendi bünyemize aldığımız gerekse satışını yaptığımız ekipmanlar çok daha iyi durumda ve yüksek verimliliğe sahip.

W- Sanırım bu noktada mevcut birikiminizle Pharma Makine olarak Türkiye’de yer almaya karar verdiniz, makine parkurunuz hakkında bilgi paylaşır mısınız?

Y.E.- Çorlu Velimeşe OSB de halihazırda birkaç örnek makinemiz mevcuttur. Pharma Makine Schowroom a gelerek müşterilerimiz makineleri çalışır vaziyette kendi gözleriyle görebilme imkanına sahiptir. Genelde Likit dolum ağırlıklı ekipmanlara sahip olduğumuz kadar aynı zamanda yıkama, kurutma, dolum, kontrol, etiket, paketleme gibi tam bir dolum hattının ihtiyaçlarını karşılayabilecek ekipmanlara sahibiz. Yurt dışında olan ekipmanlarımız ise internet sayfamızdan da ulaşıp görülebileceği gibi her türden ilaç ve ilaca dair herşeyi kapsamaktadır.

W- Küresel rekabet durumu nedir ve önde gelen ülkeler hangileridir?

Y.E.- Küresel rekabette Avrupa lider konumdadır fakat Çin ve Hindistan da hatırı sayılır derecede dünya çapında boy göstermektedir. Yalnız Çin ve Hindistan’ın tercih edilme sebebi tamamen fiyat odaklıdır. Gerek makine kalitesi, gerek uzun ömürlülük, gerekse satış sonrası servis konusunda tam manasıyla Avrupa kalitesini yakalayamadıklarından ancak fiyat politikasıyla ön plana çıkmaktadırlar.

Avrupa menşeili 30 yaşındaki bir makine ile Türkiye şartlarındaki 5 yaşındaki makineyi kıyaslayabilirsiniz. Orada makinelerin bakımları, revizyonları üreticisi ile bağlantıya geçilerek orijinal parçaları ile sağlanmaktadır.

W- Pharma Makine hangi markaları sunabilir?

Y.E.- 2023 yılında yine Çorlu ilçesinde Pharma Makine (www.pharma-makine.com)  şirketini kurarak ilaç sektöründe bir devrim yapmaya karar verdik. Bu devrimi bilinmedik markalarla değil aksine dünyaya adını duyurmuş Groninger, Optima, İma, Bosch, Belimed, Getinge, Pago, Herma gibi markalarla yapacağız.

W- Türkiye pazarındaki amacınız ve hedeflerinizi paylaşır mısınız?

Y.E.- Bu ülkenin bir ferdi olarak Türkiye’deki verimden düşmüş ve yurtdışı ile rekabet edemeyecek halde olan makineleri daha iyi ve verimlileri ile değiştirerek hem iç pazar hem de ihracat hedeflerine Pharma Makine olarak katkı sağlamayı hedefliyoruz.

W- Pharma Makine kimlerle çalışıyor ?

Y.E.- Pharma Makine Avrupa partnerlerinin önde gelen ikisi Pharma Maschine (Düren/Almanya) ve Perfection Processing Equipment (Belçika) temsilciliğini yapmakla beraber, diğer makine firmaları ile de yakın temas halindedir.

En büyük hedefimiz, ülke çapında bulunan ilaç şirketlerinin sahip olduğu verimsiz ekipmanlar yerine daha verimli ve maliyet açısından daha uygun kullanılmış makine tedariği yapmak, insanımızın ilaca olan ulaşımını kolaylaştırmak ve bu sayede ülke ekonomisine olabildiğince katkı sağlamak.

W- Satışını yaptığınız ekipmanlarınızın eğitimi, garanti ve servis konusunda hizmetleriniz de olacak mıdır?

Y.E.- Bu konuda tamamen müşteri odaklı çalışmaktayız. İsterse müşterimiz makineyi satın almadan önce gelip yerinde inceleyerek demo çalışmasını görüp karar verebilir. Satın alma süreci başladıktan sonra eğer müşterimiz makine ile ilgili bir revizyon veya modernizasyon isterse, isteğe uygun olarak kapasite yükseltme, yedek parça temini, yeni formlar da dahil olmak üzere bizzat üretici ile temasa geçerek müşterimizin ihtiyacına cevap verebilecek makineyi de oluşturabilmekteyiz. Makine teslim sürecinden önce müşterimiz son kontrollerini ve çalışmasını yerinde görüp onay verdikten sonra paketleme ve sevkiyat sürecini başlatmış oluyoruz.

W- Pharma Makine olarak kısa ve orta vadede hedefinizi alırken sonraki adımızı sakıncası yoksa alabilir miyiz?

Y.E.- Kısa vadeli planlara pek odaklanmıyoruz. Zaten kısa vadeli planlar çözüm değil kaos getireceği inancındayız. Hedeflerimiz uzun vadede Türkiye piyasasına modern makineleri temin ederek global çapta ülkemizi ilaç üretim ve dolum alanında ön plana çıkarmaktır.

Uzun vadedeki bu hedefimiz için aile şirketi olarak attığımız ikinci adımımız olan Lubecafill’de (www.lubecafill.com) herhangi bir depremde, kaos anında zarar görmeden ilaç üretebilsin, doldurabilsin diye hazır prefabrik değil tamamen en güçlü beton sınıflarıyla mümkün olan en fazla demir içeriğiyle betonarme olarak üretilmiştir. Bir deprem ülkesi olarak sadece bize değil gelecek nesillere de hizmet verebilme açısından bunun önemi paha biçilemez.

Ayrıca tanışmak ve daha detaylı bilgilendirme için 23–25 Ekim 2024 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan BİOEXPO Yaşam Bilimleri Fuarında 316 nolu stand da hem Pharma Makine hemde Lubecafill olarak yerimizi almış bulunmaktayız. İnsan hayatına önem veren  herkesi bekleriz.

W- Sayın Yakup Bey stratejik sektördeki girişiminizde başarılar dileriz.