Ana Sayfa Tıp&Sağlık İngiltere’de yeni Covid-19 varyantları

İngiltere’de yeni Covid-19 varyantları

İngiltere, Covid-19’un iki yeni varyantının tespit edildiğini açıkladı.

COVID-19 variants identified in the UK – latest updates

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı ( UKHSA ) en son COVID-19 varyant teknik brifingini yayınladı . Şu anda Birleşik Krallık’ta dolaşan COVID-19 varyantlarının epidemiyolojik verilerini ve güncellenmiş analizini içerir.

Bir dizi Omicron varyantı şu anda İngiltere’de dolaşımdadır ve bunların birçoğu bir dereceye kadar bağışıklık kaçışı üretebilecek mutasyonlar kazanmıştır. Devam eden çalışmaları kolaylaştırmak için Omicron alt soyları BQ.1 ve XBB’ye UKHSA varyant atamaları verilmiştir. Şu anda ikisi de endişe kaynağı olarak tanımlanmamıştır.

BQ.1 (V-22OCT-01), hızlı büyüme temelinde belirlenmiş bir BA.5 alt-soyudur. Şimdiye kadar, Birleşik Krallık’tan uluslararası GISAID veri tabanına yüklenen 717 V-22OCT-01 dizisi olmuştur.

XBB (V-22OCT-02), önceki 2 Omicron alt soyundan türetilen bir rekombinant soydur. Şu anda GISAID’de, küresel toplam 1.086’dan 18 Birleşik Krallık örneği bulunmaktadır; Singapur’dan 639 örnek yüklendi ve XBB’nin oradaki vakalardaki son artışta bir faktör olabileceği düşünülüyor.