Ana Sayfa Biyoteknoloji İlk Uyku Apnesi İlacı, Denemelerde Yüzde 70 Başarı Sağladı

İlk Uyku Apnesi İlacı, Denemelerde Yüzde 70 Başarı Sağladı

Avustralyalı araştırmacılar, yatmadan önce uygulanan burun spreyinin insanlarda uyku apnesinin şiddetini azaltma ve kan basıncını düşürme potansiyeline sahip olduğunu keşfetti.

Obstrüktif uyku apnesi sağlığı ve refahı büyük ölçüde etkiler, ancak bu duruma sahip olanların bildiği gibi tedavisi çok sınırlıdır. Artık yeni bir burun spreyi, en yaygın uykuyla ilişkili solunum bozukluğunun semptomlarını hafifletme konusunda umut vaat ediyor.

A novel TASK channel antagonist nasal spray reduces sleep apnea severity in physiological responders: a randomized, blinded, trial

Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nden araştırmacılar, OSA’yı tedavi etmek için burun spreyi kullanarak küçük bir deneme gerçekleştirdiler ve bunun umut verici sonuçlar verdiğini buldular.

Araştırmacılar, OSA semptomlarının şiddetini azaltıp azaltmadığını görmek için, solunum yolu kaslarına topikal olarak bir potasyum kanal blokeri uygulayan bir burun spreyi denediler.

Yapılan denemede, yaş ortalaması 55 olan uyku apnesi, beşi kadın, beşi erkek olan on kişi rastgele üç tedaviden birini aldı. Plasebo burun spreyi, potasyum kanal blokeri içeren bir burun spreyi veya solunumu ‘yalnızca nazal’ ile sınırlı olan bloker burun spreyi. Ağız bandı veya çene kayışı kullanımını içeriyordu. Ortalama olarak katılımcılar obezdi, şiddetli OSA hastasıydı, aşırı uykulu değildi ve uykusuzluk sorunu yaşamıyordu.

Katılımcılar, ziyaretler arasında yaklaşık bir hafta ara vererek üç gecelik uyku çalışmasını tamamladılar. Araştırmacılar, 10 çalışma katılımcısından yedisinin, plaseboya kıyasla burun spreyi sınırsız nefes almayla birleştirildiğinde OSA şiddetinde ılımlı bir azalma gösterdiğini buldu. Toplam oksijen doygunluğu seviyeleri, sınırsız solunum burun spreyi tedavisi ile plasebo grubuna göre daha yüksekti. Sınırsız solunum spreyi tedavisiyle sabah kan basıncı ölçümleri de daha düşüktü.

Sadece burun solunumu ile sınırlı olan katılımcılar, burun spreyi yoluyla potasyum kanal blokerini almalarına rağmen iyileşme göstermediler.

Bunun yerine araştırmacılar, çene kayışı kullanıldığında solunum ve üst solunum yolu kas fonksiyonunun kötüleşme eğiliminde olduğunu buldu.

Çalışmanın bulguları OSA’lı kişiler için tedavi seçeneklerini genişletmenin yeni bir yolunu sunuyor.

Araştırmacılar, daha büyük çalışmalar yapmayı planlıyor.

Sleep apnea solution could be right under your nose

Avustralyalı araştırmacılar, yatmadan önce uygulanan burun spreyinin insanlarda uyku apnesinin şiddetini azaltma ve kan basıncını düşürme potansiyeline sahip olduğunu keşfetti. Kalp ve Dolaşım Fizyolojisi Dergisi’nde yayınlanan yeni araştırma, dünya çapında yaygın ve zayıflatıcı bir kronik solunum rahatsızlığı olan uyku apnesinden etkilenen milyonlarca insana umut sunuyor.