Ana Sayfa Eczacılık “İlaçların Yoka Girmemesi için Fiyatlandırmaları Güncellenmelidir”

“İlaçların Yoka Girmemesi için Fiyatlandırmaları Güncellenmelidir”

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan

DİYABET, KALP-TANSİYON, GÖZ DAMLALARI GİBİ BİRÇOK İLACIN TEDARİKİNDE SORUN VAR ! TEİS: “İLAÇLARIN YOKA GİRMEMESİ İÇİN FİYATLANDIRMALARI GÜNCELLENMELİ”

İlaç temininde yaşanan sorun eczacılardan vatandaşa kadar her kesimi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ülke genelindeki tüm eczacılar bazı ilaçların temininde sıkıntı çekiyor ve ne yazık ki bu nedenle hastalar da mağdur oluyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Diyabet, prostat, kalp-tansiyon, antibiyotik, göz damlası, kas gevşetici, hormon ilaçları gibi birçok üründe tedarik sorunu yaşanıyor. İlaç Euro kurunun güncellenerek ilaçta yaşanan bu sorunun giderilmesi gerekiyor” dedi.

“İlacın fiyatı değil ilacın ulaşılabilir olması hayati bir konudur, çünkü bulunamayan ilaç en pahalı ilaçtır” diyen Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti.

“İlaç fiyatlarında uygulanan Euro kurunun güncel hale getirilerek ilaç sanayiinin tekrar ilaç üretebilir ve ithal edebilir duruma gelmesi gerekiyor. Bugün Euro kuru 17 TL sınırını aşmışken ilaç fiyatlandırmasında kullanılan Euro kurunun 6 TL olarak belirlenmesi ilaca ulaşmayı zorlaştırıyor. Bu durumdan dolayı birçok ilaç bulunmamaya, ‘yok’a girmeye, ithal edilen ürünler ithal edilmemeye, yeni çıkan, tedaviye yeni verilen ilaçlar da ülkemize getirilememeye başlanıyor. Dolayısıyla hastalarımızın tedavisinin aksamasına, tedavi olamamalarına, hatta doktorların tedaviyi değiştirmek zorunda kalmasına neden oluyor. Vatandaşlarımız ilaçlarını bulabilmek için zaman kaybediyor ve tedavileri aksıyor.

İlaç vazgeçilemez, ertelenemez, özel bir ürün olduğu için yetkililerin bir an önce ilaç kurunu güncelleyerek ekonomik gerçeklere uygun hale getirmeleri gerekiyor.”

İLAÇ FİYAT KARARNAMESİNDE 13 YILDIR GÜNCELLEME YAPILMADI

İlaç Fiyat Kararnamesinin (İFK) 13 yıldır değişmediğini, konunun Cumhurbaşkanına da iletildiğini söyleyen Saydan, “Artık ilaç fiyatlandırmasında vakit geçirilmeksizin bir güncelleme yapılması gerekiyor” diyerek şunları kaydetti:

İlaç Fiyat Kararnamesi olarak da bilinen ve ilaçta kârlılık baremlerinin belirlendiği “Beşerî Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırmasına Dair Karar”da 2009 yılından bu yana bir düzenleme yapılmamış olması eczane ekonomilerini olumsuz etkiliyor. Eczane işletmelerinin ayakta kalmasını sağlayan yegâne unsur olan eczacı kar oranları artan giderler karşısında sabit işletme masraflarını bile karşılamakta yetersiz kalıyor.”

Ekonomik darboğaz içine girmiş eczanelerin ilaç ve eczacılık hizmetini sürdürebilmesi için gerekli adımların atılmasını beklediklerini ifade eden Saydan şöyle devam etti:

“Eczanelerde yaşanan sorunlar göz önünde bulundurularak yayınlanmasının üstünden 13 yıl geçmesine rağmen hiç güncellenmemiş olan beşerî ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan kademe oranlarının mevcut piyasa koşullarına uygun olacak şekilde güncellenmesi artık bir zorunluluk haline gelmiş olup, bir an önce İlaç Fiyat Kararnamesinde düzenleme yapılması gerekiyor”

                                            Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS )