Ana Sayfa İlaç HIV Riskini Azaltan İlaç!

HIV Riskini Azaltan İlaç!

HIV virüsünün vücuda bulaşmasına engel olan yeni bir ilaç geliştirildi. İlacın hastalığın bulaşma süreci için etkili bir önleyici olduğu kanıtlandı.

HIV tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen ilaç İngiltere genelinde 24 bin kişi üzerinde test edildi. Araştırma sonucunda ilaç “güven verici” olarak tanımlandı. Çalışma, Ekim 2017 ile Temmuz 2020 arasında İngiltere genelinde 157 cinsel sağlık kliniğinde gerçekleştirildi. Sonuçları LANCET HIV dergisinde yayınlanan çalışma, PrEP ilacının kullanımının HIV’e yakalanma olasılığını yüzde 86 oranında azalttığını ortaya koydu.

The Lancet / HIV pre-exposure prophylaxis and its implementation in the PrEP Impact Trial in England: a pragmatic health technology assessment

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) ve Chelsea ve Westminster Hastanesi NHS Foundation Trust liderliğindeki akademisyenler, 2017 ile 2020 yılları arasında İngiltere’de 157 cinsel sağlık hizmetine katılan 16 yaş ve üzeri 24.000’den fazla kişinin verilerini inceledi.

The Lancet HIV’de yayınlanan çalışma , uzmanların insanların PrEP ihtiyacını, alımını ve kullanımını ve onlara HIV veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) tanısı konup konulmadığını takip ettiğini gördü .

Uzmanlar, PrEP almanın kişiye HIV tanısı konma şansını %86 oranında azaltabileceği sonucuna vardı.

Ancak yazarlar, “faydalanabilecek herkesin erişim eşitliğini sağlamak için acil çalışmanın gerekli olduğu” konusunda uyarıyor.

UKHSA’dan Dr. John Saunders şunları söyledi: “Bu deneme, PrEP’in HIV bulaşmasını önlemedeki etkinliğini daha da ortaya koydu ve ilk kez daha önceki denemelerde bildirilen koruyucu etkiyi gösterdi, ancak bu etki geniş ölçekte ve rutin cinsel yolla sağlandı. İngiltere’de sağlık hizmetleri.

“Artık PrEP’in gerçek dünya ortamlarında ne kadar etkili olduğunu ve HIV’e yakalanma olasılığını önemli ölçüde azalttığını biliyoruz.”

NHS İngiltere’nin özel görevlendirmeden sorumlu ulusal direktörü John Stewart şunları ekledi: “Deneme yalnızca birçok HIV vakasını doğrudan engellemekle kalmadı, aynı zamanda PrEP kullanımını normalleştirmeye yardımcı oldu, damgalamayı ortadan kaldırdı ve rutin olarak devreye alınan klinik ve uygun maliyetli bir PrEP hizmetinin önünü açtı. ama aynı zamanda 2030 yılına kadar yeni HIV vakalarını sona erdirme hedefimize de çok gerçek bir katkı sağladı.”

Hükümetin HIV baş danışmanı Profesör Kevin Fenton şunları söyledi: “HIV tedavisindeki ilaçlardaki ilerlemeler pek çok insanın hayatını değiştiriyor ve PrEP bunun merkezinde yer alıyor.

“Bu, HIV’e yakalanma riskini azaltan güçlü bir araçtır. PReP’e erişimi ve alımını genişletmek, İngiltere’de 2030 yılına kadar HIV bulaşmasını sona erdirme hedefimizin anahtarıdır ve bir halk sağlığı önceliğidir.

“PrEP, HIV’iniz olmasa bile sizi korumaya yardımcı olabilir ve cinsel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak edinilebilir.”

Bu, yetkililerin, teşhis edilmemiş virüs vakalarını bulmak amacıyla A&E departmanlarındaki HIV testlerinin “devre dışı bırakılması”nın artırılacağını duyurmasının ardından geldi.

Başarılı bir pilot projenin ardından sağlık yetkilileri , HIV hastası kişileri tespit etmek amacıyla HIV yaygınlığının daha yüksek olduğu bölgelerde kan örnekleri testlerini artırıyor.