Ana Sayfa İlaç Hindistan, Özbekistan ve Gambiya’daki Ölümlerin Ardından Öksürük Şurubu İhracatında Testleri Zorunlu Hale...

Hindistan, Özbekistan ve Gambiya’daki Ölümlerin Ardından Öksürük Şurubu İhracatında Testleri Zorunlu Hale Getiriyor

Hindistan’ın 23 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Hindistan yapımı öksürük şuruplarının Özbekistan ve Gambiya’da düzinelerce çocuğun ölümüyle bağlantılı olmasının ardından, Hindistan’ın öksürük şuruplarının ihracatına ancak numuneler bir devlet laboratuvarında test edildikten sonra izin vereceği bildirildi. Hükümet, Sağlık Bakanlığı tarafından 23 Mayıs’ta paylaşılan bir duyuruda, 1 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere, herhangi bir öksürük şurubunun ihraç edilmeden önce bir devlet laboratuvarı tarafından verilmiş bir analiz sertifikasına sahip olması gerektiğini söyledi.

Hindistan’ın 41 milyar dolarlık ilaç endüstrisi dünyanın en büyüklerinden biri ancak itibarı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) üç Hintli şirket tarafından üretilen öksürük şuruplarında toksin bulması sonrasında sarsıldı.

Bu şirketlerden ikisi tarafından üretilen şuruplar, geçen yıl Gambiya’da 70 ve Özbekistan’da 19 çocuğun ölümüyle bağlantılıydı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, “Öksürük şurubunun ihraç numunesinin test edilmesi ve analiz sertifikasının ibraz edilmesi şartıyla ihraç edilmesine izin verilecektir” denildi.