Ana Sayfa Hukuk&Etik Hekim göçü uyarısı

Hekim göçü uyarısı

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Süleyman Kaynak

Son yıllarda yüzlerce doktor çalışma koşulları ve ücret nedeniyle Türkiye’den başka ülkelere göç ediyor. Hekimlerin maddi olarak çok zor durumda olduğunu belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Süleyman Kaynak, ”2022 yılında üç bine yakın hekim yurt dışına gitme planı yapıyor. Kaliteli hekim kıtlığı yaşayacağız. Sağlık sisteminin önümüzdeki beş yıllık dönem içerisinde önemli açıkları olacak” dedi.

Yurt dışına giden hekim sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle son 3 yılda yurt dışına taşınmak isteyen doktor sayısında büyük artış var. 2012’de sadece 59 doktor yurt dışına taşınma amacıyla başvurdu. 2021’in ilk 11 ayında bu sayı 1200’ü aştı.

Pandemi sürecinde çok ağır şartlar altında görev yapan sağlık çalışanlarının büyük kısmının depresyonda olduğunu söyleyen İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Süleyman Kaynak, hekim göçüne dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doktorlar için söylediği “Giderlerse gitsinler” sözlerini anımsatan Kaynak, 2022 yılında üç bine yakın genç hekimin yurt dışına gideceğini öngördüklerini vurguladı.tamamı için kaynağa bknz

görsel