Ana Sayfa Biyoteknoloji Güncellenmiş aşılara duyulan ihtiyaç!

Güncellenmiş aşılara duyulan ihtiyaç!

The Lancet’te yayınlanan araştırmada Türkiye’de de kullanılan Pfizer/BioNTech aşısının üçüncü dozunun Omicron varyantı karşısındaki etkisi mercek altına alındı.

Breakthrough infections with SARS-CoV-2 omicron despite mRNA vaccine booster dose

Cape Town Üniversitesi ile Stellenboch Üniversitesi’nin ortak araştırmasında Güney Afrika’nın en büyük ikinci kenti olan Cape Town’a giden 7 Alman turistin semptomlar göstererek Covid-19’a yakalanmaları incelendi. Araştırmada vakaların Kasım ayının sonunda ve Aralık ayının başında olduğu kaydedildi.(Altı kişi BNT162b2 (Comirnaty, Pfizer–BioNTech) ile tam olarak aşılı idi; bunlardan beşi 2021 Ekim’inde veya Kasım başında üçüncü (destekleyici) doz BNT162b2 almıştı).

Ulusal Sağlık Enstitüleri COVID-19 Tedavi Kılavuzlarına göre hastalık hafif (n=4) veya orta (n=3; nefes darlığı) olarak sınıflandırıldı. Gözlem süresinin sonunda (21. gün) iki kişi asemptomatikti.

Omicron varyant enfeksiyonlarında viral RNA yükleri henüz bildirilmemiştir. Grubumuzda gözlemlenen viral yüklerin aşılanmamış veya farklı aşılanmış bireylerden farklı olup olmadığı bilinmemektedir.

Aşılamadan sonra bildirilen aralıkta, semptom başlangıcından en az 2 hafta sonra test edilen tüm katılımcılarda spesifik T-hücre yanıtları tespit edildi

İn vitro veriler, BNT162b2 aşılamasının ardından diğer SARS-CoV-2 soylarına kıyasla omicron’a karşı daha düşük nötralize edici antikor titrelerinin olduğunu, ancak üçüncü bir dozdan sonra titrelerin arttığını göstermektedir.
Omicron varyantı küresel olarak yayılıyor gibi görünürken, güçlendirici dozlar için çağrıları da destekliyor. Bununla birlikte çalışmamız, üç doz COVID-19 mRNA aşısı almış olan sağlıklı bireylerde semptomatik enfeksiyonun yetersiz şekilde önlenmesini göstermektedir.
Bu bulgular, omikron ile semptomatik enfeksiyona karşı daha iyi koruma sağlamak için güncellenmiş aşılara duyulan ihtiyacı desteklemektedir.ve ilaç dışı önlemlerin sürdürülmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bunun yanında üçüncü doz aşının hastalığı ağır geçirme, hastaneye yatırma veya ölüm oranlarını azalttığını da ortaya koyuyor.

Omicron variant and booster COVID-19 vaccines

“It certainly looks like a three-shot vaccination schedule will be needed against omicron”, commented Susanna Dunachie, professor in infectious diseases at the University of Oxford (Oxford, UK). In which case, the term booster might need to be retired.