Ana Sayfa Ekonomi Groupama Sigorta ve Groupama Hayat İş’te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazandı

Groupama Sigorta ve Groupama Hayat İş’te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazandı

İş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar sunan kurumlar, Sürdürülebilirlik Akademisi ve İngiliz denetim şirketi Intertek işbirliği ile yapılan bağımsız bir denetim sonrası bu yaklaşımlarını belgelendirerek iş dünyasındaki dönüşümün öncülerinden olup İş’te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazanıyorlar.

İş’te Eşit Kadın Sertifikası alan kurumlar 2015’te Birleşmiş Milletler’e üye tüm ülkeler tarafından kabul edilen “17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacını” gerçekleştirme yolundaki sürece de katkı sağlıyorlar. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik yapılan her çalışma kuruma yararlarının yanında ulusal ve global ölçekte de bütünsel bir amaca hizmet ediyor.

Fırsat eşitliğine yönelik taahhüt ve söylemlerini eyleme geçirmiş olan kurumlar Yönetim Sistemi, İşe Alım ve Çalıştırma, İş Sağlığı ve Güvenliği, Tedarik Zinciri ve Sosyal Etki ana başlıkları altındaki kriterlere göre denetleniyorlar.

Kurum itibarı, çalışan bağlılığı, sürdürülebilir yönetim sistemi oluşturma gibi pek çok alanda kurumlara katkısı olan İş’te Eşit Kadın Sertifikası aynı zamanda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için yapılan çalışmaların önemli örneklerinden biri.

Fransa’nın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Groupama, dünya genelinde 10 ülkede 31.000 çalışan ile 12 milyon müşteriye hizmet etmektedir. Türkiye operasyonlarını Groupama Sigorta A.Ş. ve Groupama Hayat A.Ş. aracılığıyla yürütmektedir.

Goupama Sigorta A.Ş. ve Groupama Hayat A.Ş., hayat ve hayat dışı bireysel ve kurumsal tüm sigorta ürünlerinin satış ve pazarlamasını, toplam 9 bölge müdürlüğü ve 1 bölge temsilciğinde 1600’den fazla acentesi aracılığıyla gerçekleştirmektedir. 2021 yılı faaliyet raporuna göre şirket ilgili yılda toplam 1.768 milyon TL prim üretimi gerçekleştirmiştir.

Goupama Sigorta A.Ş. ve Groupama Hayat A.Ş, Genel Merkez ve 9 bölge müdürlüğünde yapılan bağımsız denetim sonrası İş’te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Groupama Türkiye İnsan Kaynakları ve İdari İşler’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özge Yılmazyavuz konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Groupama olarak etik davranış kuralları çerçevesinde yaklaşımımız, her türlü ayrımcılığın önüne geçme ilkesi üzerine kurulu. Bu bağlamda cinsiyet konusunda da eşitlikçi bir yaklaşım izliyoruz. İşe alım, terfi ve her türlü çalışan odaklı uygulamada kadın-erkek ayrımı yapılmadan cinsiyetsiz bir yaklaşımla ve objektif kriterler üzerinden değerlendirme yapıyoruz. Bu ilkemizi hem personel yönetmeliği hem de işe alım politikamızda açıkça ifade ediyoruz. Yüzde 56’sı kadın, yüzde 44’ü ise erkek çalışanlardan oluşan şirketimizde tüm çalışanlarımıza “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi” ve “Toplumsal Cinsiyet ve Liderlik Eğitimi” veriyoruz. Bu çalışmalarımızın bir karşılığı olarak İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı almaya layık görüldük. Bizi gururlandıran bu sertifikayla toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik yapılan her çalışmada kendi kurumuzun imajını güçlendirmenin yanında ulusal ve global ölçekte de bütünsel bir amaca hizmet edecek olmaktan kıvanç duyuyoruz” beyanında bulundu.