Ana Sayfa Tıp&Sağlık ‘Groundhog Day’ Sendromu

‘Groundhog Day’ Sendromu

80’li yaşlarında bir adam yavaş yavaş aynı olaylara tekrar tekrar tanık olduğunu hissetmeye başladı. Vakayla ilgili yeni bir rapora göre, bir şekilde 1993 tarihli “Groundhog Day” filmini anımsatan bu rahatsız edici belirti, muhtemelen Alzheimer hastalığının nadir görülen bir komplikasyonu olarak ortaya çıktı.

BMJ Case Reports dergisinde 16 Mayıs’ta yayınlanan rapora göre , adam bir keresinde e-kitap üreticisine sürekli aynı materyali gösterdiğini düşündüğü için şikayette bulundu ve televizyonunun sürekli olarak aynı haberleri göstermesi konusunda bir teknisyenle iletişime geçti. 

BMJ / Déjà vécu with recollective confabulation: an unusual presentation of Alzheimer’s disease

Nadir olmasına rağmen, anımsatıcı konfabülasyonlu déjà vécu, demansta bellek ve sanrılı süreçler hakkında benzersiz bir içgörü sağlayabilen büyüleyici bir olgudur.

İçinde bulunduğu durumu kendi sözleriyle anlatırken, “Nereye gitsem yol kenarında aynı insanlar, arkamda aynı insanlar, aynı insanlar… Aynı kıyafetler, aynı çantaları taşımak, aynı şeyleri söylemek… Hiçbir şey yeni değil.”

Rapora göre, hatıra konfabülasyonlu deja vecu (DVRC) olarak adlandırılan bu durum, bazen Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklarda görülüyor. Nörodejeneratif hastalıklar, merkezi sinir sistemi hücrelerinin çalışmayı durdurduğu ve sonunda öldüğü hastalıklardır. Bu koşullar zamanla kötüleşir ve henüz bir tedavisi yoktur. tamamı için kaynağa bknz