Ana Sayfa Manşet Google, Tıbbi AI Chatbot’u Mayo Clinic’te Test Ediyor

Google, Tıbbi AI Chatbot’u Mayo Clinic’te Test Ediyor

Medyada  yer alan haberlerde göre Google, tıbbi bilgilerle ilgili soruları uzmanlıkla yanıtlamak için bir yapay zeka ( AI ) programını test ediyor .

Bu teknoloji, sağlıkla ilgili soruları yanıtlama, belgeleri özetleme ve araştırma verilerini düzenleme gibi görevleri yerine getiriyor.

Google, güncellenen modelin doktorlara daha sınırlı erişimi olan ülkelerde büyük değere sahip olabileceğine inanıyor.

Şirket, tıbbi yapay zeka sohbet teknolojisi geliştirmek için Epic adlı sağlık yazılımı şirketiyle iş birliği yapıyor.

Google’ın tıbbi bilgilerle ilgili soruları yanıtlamak için tasarlanmış bir yapay zeka aracı olan Med-PaLM 2, diğerlerinin yanı sıra Mayo Clinic araştırma hastanesinde Nisan ayından bu yana test ediliyor . Med-PaLM 2, bu yılın Mayıs ayında Google I/O’da duyurulan PaLM 2’nin bir çeşididir . PaLM 2, Google’ın Bard’ını destekleyen dil modelidir.

WSJ , gördüğü dahili bir e-postada, Google’ın güncellenmiş modelinin “doktorlara daha sınırlı erişimi” olan ülkelerde özellikle yararlı olabileceğine inandığını bildirdi. Med-PaLM 2, Google’ın sağlık görüşmelerinde Bard, Bing ve ChatGPT gibi genelleştirilmiş sohbet robotlarından daha iyi olacağına inandığı, derlenmiş bir dizi tıbbi uzman gösterimi üzerinde eğitildi .

Raporda ayrıca Google’ın Mayıs ayında kamuoyuna açıkladığı araştırmadan da bahsediliyor (pdf), Med-PaLM 2’nin büyük dil modellerinde zaten görmeye alıştığımız bazı doğruluk sorunlarından hala muzdarip olduğunu gösteriyor. Araştırmada doktorlar, Google’ın Med-PaLM ve Med-PalM 2’nin verdiği cevaplarda diğer doktorların verdiği cevaplardan daha fazla yanlışlık ve alakasız bilgi buldu.

Yine de, muhakeme kanıtı gösterme, fikir birliğine dayalı yanıtlar gösterme veya yanlış anlama belirtisi göstermeme gibi hemen hemen tüm diğer ölçümlerde Med-PaLM 2 aşağı yukarı gerçek doktorlar kadar iyi performans gösterdi.

Kanser tedavisi için kullanılmaya çalışılıyor

Google ayrıca , Mart ayında ortaya çıkardığı yapay zekasını ultrason teşhisi ve kanser tedavisi için kullanmaya çalışıyor.