Ana Sayfa Hukuk&Etik Gazze’ye Gitmeyi Bekleyen Doktorlar: ‘Görev Duygusu, Korkunun Önüne Geçiyor’

Gazze’ye Gitmeyi Bekleyen Doktorlar: ‘Görev Duygusu, Korkunun Önüne Geçiyor’

Tüm dünyadan çok sayıda doktor, Gazze’deki hastaneleri dolduran binlerce yaralı ve hastanın tedavisi için gönüllü olarak bölgeye gitmeyi bekliyor. İngiltere’den Profesör Nick Maynard da onlardan biri.

Oxford’da cerrah olarak görev yapan Prof. Nick Maynard, 2010’dan bu yana Gazze Şeridi ve Batı Şeria’ya neredeyse her yıl gitmiş. Bu bölgelerde öğrencilere ve pratisyen hekimlere eğitim veren bir grup doktora liderlik ediyor.

Mayıs ayında, aralarında İslami Cihad’ın üç komutanının da olduğu 15 Filistinlinin İsrail hava saldırısında öldüğü çatışmalı günlere de tanıklık etmiş.

Gazze’de o dönem dört günlük aralıksız bombardıman sonrası Nick, Birleşmiş Milletler (BM) misyonu tarafından bölgeden tahliye edilmiş.

Bugünlerde “Filistinliler için Tıbbi Yardım” (Medical Aid for Palestinians) adlı bir vakıfla birlikte bölgeye gidip çalışmak için bekliyor.

Nick, “büyük bir görev duygusunun” onu motive ettiğini ve elinden geleni yapmak istediğini söylüyor ve “yalnız olmadığını” da ekliyor:

“Bence gidince neyle karşılaşılacağının bilinmemesiyle ilgili bir korku ve kaygı var. Ancak gitmeye dönük motivasyon başka her şeyin önüne geçecek kadar güçlü.”

“Birçoğumuzun anlayabileceğinden daha fazla yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım edebilecek bir konuma sahip olmak bence bir ayrıcalık.”

“Orada çok yakın arkadaşlarım var. Ayrıca burada bizimle olan Gazzeli arkadaşlarım da var.”

Karısıyla evlat edinmeye karar verdikleri, aynı zamanda kendisinin eğitim verdiği genç bir Gazzeli doktor olan Enas’tan bahsediyor.

Enas sekiz yıl önce İngiltere’de okumak için burs kazandı ve Gazze’den ayrıldı, ancak bir daha oraya dönemedi.

Şimdi Gazze’deki ailesiyle iletişim kuramıyor ve onların hayatta olup olmadığını bilmiyor.

Nick, “Öleceklerini düşünüyorlardı. Kalıcı bir mürekkeple isimlerini kollarına ve bacaklarına yazdılar, böylece öldürülürlerse kimlikleri teşhis edilebilecekti” diye anlatıyor.
tamamı için kaynağa bknz

Gazzeli Kanser Hastası Çocuklar Mısır’daki İki Hastaneye Nakledilecek