Ana Sayfa Hukuk&Etik Fransız parlamentosu tartışmalı “aşı kartı”nı onayladı

Fransız parlamentosu tartışmalı “aşı kartı”nı onayladı

Fransa parlamentosu Pazar günü, hükümetin aşı karşıtı protestocuların itiraz ettiği bir aşı geçiş belgesi de dahil olmak üzere COVID-19 virüsüyle mücadeleye yönelik en son önlemlerine nihai onayı verdi.

French parliament approves more restrictive vaccine pass

Aşı kartı uygulaması 16 yaş üstü ile sınırlandırılacak ve 12 ila 15 yaş arası kişiler için sağlık kartı uygulaması devam edecek. 15 Ocak’ta sağlık kartının geçerliliği için Covid-19’a karşı hatırlatıcı dozun yaptırılması zorunlu hale getirilmişti. 12 yaşından küçük çocuklar kısıtlamaya tabi tutulmayacak.

Yasa, aşı kartının zorunlu olduğu iş yerlerinin yöneticilerine müşterilerin kimliğini kontrol edebilme fırsatı veriyor. 9 Ağustos’ta yürürlüğe giren Covid-19 sağlık kartı, restoran, bar, kafe, düğün, seminerler, ticaret fuarlarının yanı sıra tren, uçak ve otobüsler ile yapılan yolculuklar, hastanelerde ve huzurevlerinde bulunan ziyaretçiler ve hastaneye acilden girmeyen hastalar için zorunlu hale gelmişti. Sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesiyle birlikte bu yerlere erişebilmek için aşı zorunlu hale gelirken, negatif PCR test sonucu ise artık kabul edilmeyecek.

Fransa, günlük yeni vakaların düzenli olarak 300.000’in üzerinde rekor seviyelere ulaşmasıyla beşinci COVID-19 dalgasının pençesinde.