Ana Sayfa Tıp&Sağlık Felçli eline implant taktırarak hareket ettirdi

Felçli eline implant taktırarak hareket ettirdi

Felçten dokuz yıl sonra implant yoluyla ele ‘hareket kazandırıldı’

ABD’li araştırmacılar, omuriliğin elektrikle uyarılmasının, felç (inme) geçiren kişilerde kol ve elleri kontrol etme yeteneğini anında geri kazandırdığını söylüyor.

Pittsburgh’dan Heather Rendulic, dokuz yıl sonra bu şekilde ilk kez kendi başına biftek kesip yiyebildi.

Pittsburgh Üniversitesi ekibi, omurilik implantlarının sadece iki kişide test edildiğini, bu yöntemden kimlerin faydalanabileceğini görmek açısından daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Felç, beyindeki kan akışını bozar ve beyin hücrelerinin ölmesine yol açar. Beynin bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir inme (felç) meydana gelir ve beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlar. İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar oluşur. Bu da genellikle hayatta kalanlarda uzun vadeli sağlık sorunları yaratır.

İnsanlar hareket etme isteğini korusa da beyinden gelen talimatlar o kadar zayıflar ki hiçbir şey olmaz.

Terapide ‘yeni sınır’  2 felçli hastaların tekrar hareket etmesine yardımcı oluyor ve daha birçokları için umut veriyor.

Terapide ‘yeni sınır’, 10 yıl boyunca felçli olan eline impilant taktırarak hareket ettirdi

Pittsburgh Üniversitesi’ndeki bir pilot klinik deneyde inme geçiren  ve hareketsiz kalan insanlara kol ve el hareketlerini eski haline getirmek için ilk kez  bir stimülasyonun kullanıldı.

Epidural stimülasyon adı verilen teknik, omurilik yaralanmaları nedeniyle felç olan insanları tedavi etmek için geliştirildi.

Şimdiye kadar, dünya çapında bir daha asla kollarını veya bacaklarını hareket ettiremeyecekleri söylenen az sayıda insan ayakta durmak, adım atmak, hatta bisiklete binmek gibi bir miktar hareket kazandı. Ancak omurilik yaralanması nedeniyle  çok sayıda insanlar felç geçiriyor.

5 milyondan fazla Amerikalı felç geçirdikten sonra hareket sorunları yaşıyor.

İnme riski genellikle yaşla birlikte artar. Hastalar tipik olarak inmeden birkaç ay sonra yoğun rehabilitasyon tedavisi görürler ve iyileşmeler 6 ila 12 ay sonra çok daha yavaş gerçekleşir. Ancak yeni araştırma, omuriliğin elektrikle uyarılmasının, felç hastalarına yıllar sonra bile en azından bir miktar hareket kontrolü sağlayabildiğini gösteriyor.