Ana Sayfa İlaç Fedakar Sağlık Çalışanlarımıza Teşekkürlerimizi Sunuyoruz

Fedakar Sağlık Çalışanlarımıza Teşekkürlerimizi Sunuyoruz

AIFD Genel Sekreteri Dr. Ümit Dereli

“Deprem bölgesindeki yardım çalışmalarına ilk günden bu yana ivedilikle destek olmaya devam ediyoruz ve bölgede yaraların sarılmasına fedakarlıkla ortak olan sağlık çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

6 Şubat 2023’te Türkiye ve Suriye’yi etkileyen, yakın tarihimizin en büyük depremlerinden birisi gerçekleşti ve hala bu depremin neden olduğu zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bir taraftan kayıplarımızın derin üzüntüsünü yaşarken, diğer yandan bölgedeki ihtiyaçlara çözüm bulmak ve zorlukların giderilmesine yardımcı olmak amacıyla Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği olarak ilk saatlerinden bu yana üyelerimizle birlikte yoğun bir çaba içindeyiz. İlk andan başlayarak, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ilaç ve tıbbi malzeme ihtiyaçları doğrultusunda, 38 üye firmamızla birlikte ivedilikle bu acil ihtiyaçların hızla karşılanmasını sağlamaya odaklandık. Üyelerimiz yalnızca Türkiye’deki değil, küresel kaynaklarını da bölgeye destek sağlamak adına seferber ettiler. Şu ana kadar toplamda 24 milyon doları aşan nakdi desteğe ek olarak 70 milyon Türk lirasını aşan gıda, giyim, barınma, ilaç ve tıbbi malzeme desteği sağladılar. Depremin bölgede neden olduğu olumsuzlukları olabildiğince rahatlatmak, dayanışma ortamını sağlamak ve ihtiyaçlara en hızlı şekilde yanıt vermek üzere desteklerimizi sürdürme kararlılığındayız.

Her ne kadar bu yıl, içimiz biraz buruk olsa da 14 Mart Tıp Bayramı’nın, Covid pandemisinden sonra yine bir başka felakette, depremden etkilenen bölgede yaraların sarılmasında öncülük eden, büyük bir özveriyle çalışan hekimlerin bizler için yaptıklarını onurlandırmamız gereken özel bir gün olduğunu düşünüyorum. Zorlu eğitim süreçlerinden başlayarak, bütün meslek yaşamları boyunca zorlu koşullara göğüs geren, cesaret ve özverileriyle nice yaşamları kurtaran, insanlara umut olan, insanlığa daha iyi bir gelecek sunmak için yılmadan, usanmadan çalışan ve bugün de deprem bölgesinde depremzedelerin hem fiziksel hem de psikolojik ihtiyaçlarına destek olmak üzere yine fedakarlıklarını esirgemeyen tüm hekimlerimize 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle teşekkürlerimi sunmak istiyorum.  

Bu sene 14 Mart Tıp Bayramı’nda derneğimizin depremden etkilenen tıp fakültesi öğrencilerinin eğitimlerine katkıda bulunmak üzere Türk Eğitim Derneği (TED) ile bir iş birliği gerçekleştirdiğini burada ifade etmek isterim. Bu iş birliği kapsamda, AIFD olarak, sağlıklı geleceğin temellerini oluşturacak tıp öğrencilerine destek olmak için TED tarafından belirlenen, depremden etkilenmiş 20 tıp fakültesi öğrencisine burs desteği sağlayacağız.