Ana Sayfa Tıp&Sağlık Evden Çalışma, Erken Yaşta Varis Vakalarını Artırdı

Evden Çalışma, Erken Yaşta Varis Vakalarını Artırdı

Pandemiyle birlikte evden çalışma modelinin popüler hale gelmesinin ardındından doğrudan etkisi olduğunu belirten Dr. Gülkız Erdal, “uzun süreli oturma pozisyonunda çalışmanın yan etkileri göz ardı edilmemelidir. Bu etkiler arasında varis, özellikle genç yaşlarda ortaya çıkma riskini artıran bir durumdur.”

Dr. Gülkız Erdal,

Son yıllarda yapılan araştırmalar, evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte erken yaşta varis vakalarında önemli bir artış olduğunu belirten Dr. Gülkız Erdal, “Varis, bacaklarda kan dolaşımının yavaşlaması sonucu oluşan damar genişlemeleri ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ağrı, şişme ve bacaklarda yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durum, uzun süreli oturma pozisyonunda çalışmanın beraberinde getirdiği hareketsizlikten kaynaklanmaktadır” dedi.

Evden çalışan bireyler için bu durum daha da endişe verici hale geldiğini söyleyen Dr. Erdal, “Ameliyatsız skleroterapi yöntemiyle varis tedavisinin başarılı sonuçlar elde etmede etkili bir seçenektir. Bu yöntem, damar içine enjekte edilen bir ilaçla varisli damarların kapatılmasını ve yok edilmesini amaçlıyor. Ameliyat gerektirmeyen bu yöntem, minimal invaziv bir tedavi seçeneği olarak bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

Dr. Erdal, “Ameliyatsız skleroterapi yöntemi, varis tedavisinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bu yöntem, hasta dostu bir tedavi seçeneği sunarak, ameliyat gerektirmeden varislerin etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Ameliyatsız skleroterapi yöntemi, özellikle erken dönem varis vakalarında etkili sonuçlar vermektedir. Bu tedavi yöntemiyle, varisli damarlar kapatılarak yok edilir ve kan dolaşımı normalleşir. Bu da varisli bölgede rahatlama ve belirtilerin azalması anlamına gelir” dedi.

Varis Önlemleri ve Tedavi Seçenekleri

Evden çalışma dönemlerinde varis riskini azaltmak ve sağlıklı bir iş gücü elde etmek için şirketlerin atabileceği adımları sıralayan Dr. Erdal, “ Çalışanlara düzenli aralıklarla egzersiz yapma fırsatı sunun. Bacak kaslarını hareketlendirmek ve kan dolaşımını artırmak için basit germe ve hareket egzersizleri önerin. Çalışma ortamında ergonomik düzenlemeler yaparak, doğru oturma pozisyonu ve vücut mekaniğini teşvik edin. Varis riskini azaltmak için sağlıklı beslenme ve uygun giyim önerileri sunun. Düzenli olarak çalışanlarınızı varis hakkında bilgilendirin. Varis tedavisi gerektiren çalışanlarınıza ameliyatsız skleroterapi gibi modern ve etkili tedavi seçeneklerini sunun. Bu şekilde çalışanlarınızın sağlık sorunlarına çözüm bulmalarını destekleyebilirsiniz” dedi.

Uzun süreli oturma pozisyonunda çalışmanın varis riskini artırdığının altını çizen Dr. Gülkız Erdal “Ameliyatsız skleroterapi yöntemi modern bir tedavi seçeneği olarak varis vakalarının tedavisinde başarılı sonuçlar sunmaktadır. Şirketler, çalışanların sağlığını önemseyerek varis önlemlerini hayata geçirmeli ve gerekli durumlarda etkili tedavi seçenekleri sunarak çalışanlarının sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlamalıdır” şeklinde konuştu.