Ana Sayfa Manşet Evde Uyku Apnesini Tespit Eden Kablosuz Yüz Yama Sistemi Geliştirildi

Evde Uyku Apnesini Tespit Eden Kablosuz Yüz Yama Sistemi Geliştirildi

Uyku apnesi testi yaptırmak için, hastaların ciltlerine çok sayıda kablolu sensör yapıştırılarak hastanede uyuyarak bir gece geçirmeleri gerekir.

Yeni geliştirilen yüksek teknoloji kablosuz yüz yama sistemi, bundan böyle insanların geceyi hastanede degil de evde kendi yataklarında geçirerek uyku apne testi yaptırabilecek.

Obstrüktif uyku apnesi, insanların geçici olarak nefes almasına neden olduğu için ciddi bir rahatsızlık olabilir. Ayrıca uykularını bölerek kalp hastalığı gibi mevcut durumları şiddetlendirebilir. Ne yazık ki, hastaların test için bir uyku kliniğine gitmesi genellikle oldukça uzun zaman alıyor. O zaman bile, alışılmadık çevre ve kısıtlayıcı elektrik kabloları, normal şekilde uyumalarına engel olabiliyor. Ayrıca test, sadece bir gece boyunca fizyolojik verileri toplar.

Yapay zeka tabanlı algoritmalar aracılığıyla analiz ediyor

Daha iyi bir alternatif arayan, Georgia Tech’ten Doç. Prof. W. Hong Yeo, aynı işi yapan bir cilt yama sistemi geliştirdi.

Kurulumu, biri göz çevresinden alına ve diğeri çeneye giden iki ince silikon yamadan oluşuyor. Kullanıcı birkaç gece boyunca evde uyurken yamalardaki elektrotlar beyin, göz ve yüz kaslarının aktivitesini saptıyor. Daha sora bu veriler, akıllı telefonlarındaki bir uygulamaya aktarılır ve burada yapay zeka tabanlı algoritmalar aracılığıyla analiz ediyor. Böylece uygulama, hastanın uyku apnesinin ciddiyetini belirliyor.

Yüzde 88,5 doğruluk oranıyla uyku apnesini saptadı

Şimdiye kadar yapılan testlerde teknoloji, geleneksel klinik testlere kıyasla yüzde 88,5 doğruluk oranıyla uyku apnesini saptadı ve ölçtü. Sistem çok basit ve kullanımı kolay olduğu için, ilk etapta bazılarında obstrüktif uyku apnesi olup olmadığını görmek için kullanılabilecek.

Emory Üniversitesi, Austin’deki Texas Üniversitesi, Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi, Kore Malzeme Bilimi Enstitüsü ve Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim adamları da çalışmaya katkıda bulundu.

Georgia Tech researchers develop wireless monitoring patch system to detect sleep apnea at home

The wearable sleep monitor patch developed by a team of researchers and clinicians,  led by W. Hong Yeo, an associate professor and Woodruff Faculty Fellow in Georgia Tech’s George W. Woodruff School of Mechanical Engineering, is made of silicone and fits over the forehead, with a second, smaller silicone attachment that molds to the chin.