Ana Sayfa Manşet Erken emeklilik bilişsel gerilemeyi hızlandırabilir mi?

Erken emeklilik bilişsel gerilemeyi hızlandırabilir mi?

Dünya çapında, nüfus yaşlanması hızla devam ediyor ve bu eğilim birçok gelişmekte olan ülkeyi emeklilik programları uygulamaya motive etti. Bununla birlikte, bu tür programların başlatılması, yaşlılıkta bilişsel işleyişi tesadüfen etkileyebilir. Zihinsel aktivitenin gelişmiş bilişsel işlevle bağlantılı olduğuna dair artan kanıtlar var, bu da uzun vadeli işgücü katılımının bilişsel yaşlanmayı iyileştirebileceğini düşündürüyor.

Emeklilik planlarının yaşlılıkta bilişsel işlevi nasıl etkilediğini anlamak, refah üzerindeki etkilerini tam olarak anlamak ve bilişsel yeteneklerin yaşam boyunca nasıl geliştiğine dair içgörü kazanmak için çok önemlidir. İnsan sermayesinin yaşam döngüsü boyunca nasıl değer kaybettiğini araştırmak için Binghamton Üniversitesi , New York Eyalet Üniversitesi’ndeki öğretim üyeleri , uygulamaya konulan emeklilik programı, Ulusal Kırsal Emeklilik Planı (NRPS) ve Çin Sağlık ve Emeklilik Boylamsal Araştırması’nın (CHARLS) etkilerini inceliyor. 

Do pension benefits accelerate cognitive decline in late adulthood? Evidence from rural China

Çalışma, bu emeklilik planlarının tesadüfi aşağı yönlü sonuçları olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca, emeklilik planlarına erişimin ileri yaşlarda bilişsel gerilemeyi önemli ölçüde açıklayabildiğini gösteriyor.

. 60 yaş ve üstü Çinlilerden oluşan geniş bir örneklem üzerinde gerçekleştirilen çalışma, çeşitli emeklilik planları olan kişilerde hafıza ve bilişi test etti.

Çalışma, Çin’in yaşlı insanlardaki yoksulluğu azaltmayı amaçlayan yeni emeklilik planlarını araştırmak için oluşturuldu.

Araştırmacıların hesaplamalarına göre, sonuçlar, emekliliği ve müteakip ödemeleri takip eden yaklaşık dört yılda hafıza ve bilişte bir düşüş gösterdi ve bu, ortalama nüfusla karşılaştırıldığında genel zekada tahminen yüzde 1,7’lik bir düşüşe tekabül ediyor.

 Çalışmanın yazarlarından Plamen Nikolov; “Uygulanmasından bu yana geçen yaklaşık 10 yıl boyunca, program, incelediğimiz hafıza ölçümlerinde bilişsel performansta standart sapmanın neredeyse beşte biri kadar düşüşe neden oldu.”