Ana Sayfa Manşet Erkekler İçin Tasarlanan Doğum Kontrol Hapı Spermi Güvenli Bir Şekilde Durdurdu

Erkekler İçin Tasarlanan Doğum Kontrol Hapı Spermi Güvenli Bir Şekilde Durdurdu

Erkekler için hazırlanan doğum kontrolünde çığır açan buluş, uygun spermi bir süreliğine güvenli bir şekilde durdurdu.        Male Birth Control Pill Gets One Step Closer: What We Know

Hormonal olmayan, geri döndürülebilir ve toksik olmayan bir erkek doğum kontrolü, bilim insanlarının verimli sperm yapımında hayati önem taşıyan bir proteini başarılı bir şekilde hedeflemesiyle bir adım daha yakın olabilir.

Bu proteinin bir süre devre dışı bırakılması, kadınlara yönelik oral doğum kontrol haplarına benzer şekilde, erkeklere kendi koruma pencereleri üzerinde kontrol sahibi olma olanağı verecektir.

Reversible male contraception by targeted inhibition of serine/threonine kinase 33

Baylor Tıp Fakültesi araştırmacıları STK33’ü geçici olarak devre dışı bırakabilecek küçük moleküllü bir bileşik bulduğunda aynı sonucu verdi.

Hormonal olmayan sperm hedefli ilk tedavi olmasa da bu araştırma, bilim dünyasının erkeklere yönelik ‘hap’ bulma konusundaki uzun arayışını sürdürürken yeni bir hedef buldu.

A promising approach to develop a birth control pill for men

Baylor’daki İlaç Keşif Merkezi direktörü Dr. Martin Matzuk, “Bu çalışmada yeni bir yaklaşıma odaklandık; hem erkeklerde hem de farelerde doğurganlık için özel olarak gerekli olan bir protein olan serin/treonin kinaz 33’ü (STK33) inhibe edecek küçük bir molekülü belirledik. Bu nedenle STK33, erkeklerde doğum kontrolüne ilişkin minimum güvenlik kaygısı taşıyan geçerli bir hedef olarak değerlendiriliyor”

Ekip, potansiyel STK33 inhibitörlerini bulmak için “milyarlarca bileşik koleksiyonunu” taradı ve daha sonra bunları fareler üzerinde yapılan denemeler için daha kararlı, hedefe yönelik ve güçlü hale getirecek şekilde değiştirdiler.

Ekip “Bu değiştirilmiş versiyonlar arasında CDD-2807 bileşiğinin en etkili olduğu ortaya çıktı. Sonra CDD-2807’nin etkinliğini fare modelimizde test ettik. Birkaç dozu ve tedavi programını değerlendirdik ve ardından farelerde sperm hareketliliği ve sayısının yanı sıra dişileri dölleme yeteneklerini de belirledik.”

CDD-2807, kan-testis bariyerini geçmeyi başardı, doğrudan STK33’e yöneldi ve sperm sayısını ve hareketliliğini etkileyerek düşük ilaç dozunda bile doğurganlığı etkili bir şekilde engelledi.

Ekip, CDD-2807 ve diğer potansiyel aday bileşikler üzerinde daha fazla test yapmaya başlayacak.