Ana Sayfa Biyoteknoloji En iyi biyofarma firmaları Q3 piyasa değerinde düşüş

En iyi biyofarma firmaları Q3 piyasa değerinde düşüş

GlobalData, en büyük 20 biyofarma şirketinin piyasa değerinin ikinci çeyrekte ortalama 3,45 trilyon dolar düşüşle 2022’nin üçüncü çeyreğinde 3,14 trilyon dolara düştüğünü söylüyor.

By Catherine Eckford (European Pharmaceutical Review)

GlobalData tarafından hazırlanan bir pazar raporuna göre, genişleyen jenerik ilaç rekabeti ve COVID-19 aşıları ve tedavilerine olan talepteki düşüş, dünyanın en büyük 20 biyofarmasötik şirketinin toplam piyasa kapitalizasyonunu yüzde 9,1 oranında 2022’nin 2. çeyreğindeki 3,45 trilyon dolardan 3,14 trilyon dolara düşürdü. 

Generic drug market growth: insights to 2030

The global generics drug market is anticipated to grow to $574.63 billion by 2030, owing to the increasing application of robotic process automation, branded medicine patent expiries and the rising prevalence of chronic diseases.

GlobalData’nın Farmasötik İstihbarat Merkezi Şirketler Veritabanı, en büyük 20 biyofarmasötik şirketinden 16’sının çeyrek bazda (QoQ) piyasa kapitalizasyonunda düşüş gösterdiğini tespit etti. Sekiz şirket yüzde 10’dan fazla düşüş gördü. Johnson & Johnson, yüzde 8’lik piyasa değeri kaybına rağmen liderliğini korudu ve onu Eli Lilly, Roche ve Pfizer izledi.

Çeyrek çeyreğe (QoQ) piyasa değeri analizi

GlobalData’nın Farmasötik İstihbarat Merkezi İlaç Veritabanının bir analizi, Omicron varyantına karşı etkisizliği nedeniyle COVID-19 antikoru REGEN-COV satışlarındaki düşüşe rağmen, Regeneron’un göz hastalığı ilacı Eylea’dan üçüncü çeyrekte 1,63 milyar dolarlık rekor ABD satışı elde ettiğini ortaya koydu.

GlobalData İş Temelleri Veritabanları Direktör Yardımcısı Sharon Cartic şu yorumu yaptı: “Daiichi Sankyo , üçüncü çeyrekte HER2-düşük metastatik meme kanseri ve HER2- için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay aldıktan sonra , ortağı AstraZeneca ile kanser ilacı Enhertu’nun satışlarını artırdı. (mutant metastatik küçük olmayan akciğer kanseri)
tamamı için kaynağa bknz