Ana Sayfa İlaç Dünya da ilaç tedarik sıkıntısı!

Dünya da ilaç tedarik sıkıntısı!

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, ülkede özellikle çocukların tedavisinde kullanılan ilaçlarda yaşanan sıkıntıyı, sağlık sigortalarının bu ilaçlara daha fazla ödeme yapmasıyla çözmeyi hedeflerken, İngiltere ve Fransa’daki eczanelerde önemli bir antibiyotik tükenmekte ve gribal enfeksiyonların gün geçtikçe arttığı ABD’de, ilaç tedarik sıkıntısı devam ediyor!

Pandeminin bir diğer etkisi de hastanelere oldu Almanya’da beş hastaneden ikisinin iflas olasılığını düşünmesi ise krizi işaret etmekte!

Fransa’da hükümet, hem amoksisilin hem de yaygın kullanılan ağrı kesici olan parasetamol için kaynakların kısıtlı olduğunu vurguladı.

Artan talep ! / CNN

Şu anda, çocuklar için bazı antibiyotikler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların özellikle sıvı formülasyonlarında sıkıntı oluştu. ABD’yi aynı anda vuran ve benzeri görülmemiş bir talep yaratan üç viral hastalık (grip, RSV ve Covid-19) nedeniyle bazı yerlerde ilaç stoku yetersiz kalıyor. Pek çok çocuk doktoru, aynı anda bu kadar çok çocuğu bu kadar hasta gördüklerini hiç hatırlamadıklarını söylüyor!

Uzmanlar, reçetesiz satılan ilaçlara yönelik aşırı talepten, diğer solunum yolu hastalıklarıyla birlikte ABD’de grip vakalarının erken ve yaygın bir şekilde ortaya çıkmasını sorumlu tutuyorlar.

ileri okuma içim: Antibiotic, drug shortages highlight America’s supply chain problems