Ana Sayfa Tıp&Sağlık Dört Eyalette Salmonella Salgınının Kıymayla Bağlantılı olduğu Ortaya Çıktı

Dört Eyalette Salmonella Salgınının Kıymayla Bağlantılı olduğu Ortaya Çıktı

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, kıymayla bağlantılı çok eyaletli bir Salmonella salgını 16 kişiyi enfekte etti ve etkilenenlerden altısının ise hastaneye kaldırıldığı duyuruldu.

CDC duyurusunda, New Jersey’de 9, New York’ta 5, Connecticut’ta ve Massachusetts’te 1’er kişinin Salmonella bakterisinin neden olduğu gıda kaynaklı hastalığa yakalandığını bildirdi. Görüşülen 14 kişiden dokuzu, hastalanmadan önceki hafta ShopRite süpermarket perakendecisinden satın aldıkları kıymayı yediklerini söyledi. Dokuz kişiden yedisinin ise  özellikle yüzde 80 yağsız kıyma ürünleri tülettigi kaydedildi.

Gerçek hasta sayısı bildirilenden çok daha fazla olabilir

Birçok kişi bir doktora görünmeden veya bakteri için test edilmeden Salmonella enfeksiyonundan kurtulabildiğinden, bu salgındaki gerçek hasta sayısı  bildirilenden  çok daha fazla ve salgının, bilinen hastalıkları olan eyaletlerle sınırlı olmayabilecegi kaydedildi.

Salmonella, salmonelloz adı verilen bir tür gıda zehirlenmesinden sorumlu bir bakteri grubudur.

İnsanlar normalde kontamine yiyecek veya su tükettikten sonra enfekte olurlar. Bakteriler daha sonra mideden geçerek ince ve kalın bağırsakları kolonize ederek, genellikle bakterileri yedikten sonraki altı saat ila altı gün içinde ishal, ateş ve mide krampları gibi semptomlara yol açar. Çoğu insan semptomları başladıktan sonraki bir hafta içinde iyileşir.

Ancak CDC, 5 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaşın üzerindeki yetişkinler ve zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişiler dahil olmak üzere bazı kişilerin tıbbi tedavi veya hastaneye yatmayı gerektiren daha ciddi hastalıklar yaşayabileceğini vurğulandı. CDC, bu salgında hastalanan insanlar tarafından yenen kıymanın kesin kaynağının hala araştırıldığını belirtti.

Pişirme sıcaklığı 160 santigrat derece  olmalı

Ürünlerde, geri çağırma yapılmadığını belirten CDC, kıyma ürünlerinin önerilen uygun pişirme sıcaklığı olan 160 santigrat derece ile hazırlandığında güvenli bir şekilde tüketilebileceğini açıklanmasının önemli olduğu, Müşterilerin ayrıca ShopRite tarafından tedarik edilen tüm kıymaların USDA tarafından denetlenen tesislerden geldiğini ve güvenli kullanım ve uygun pişirme talimatlarını içerdiği belirtildi.

CDC  duyurusunda, insanların Salmonella enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için atabilecekleri dört gıda güvenliği adımını vurguladı.

Çiğ kıymanın temas ettiği her şey sabunla ykanmalı

Çiğ kıymanın temas ettiği kaseleri, kapları veya yüzeyler ile ellerin su ve sabunla yıkaması ve çiğ kıymanın alışveriş sepetindeki  diğer yiyeceklerden ayrı tutulmasını ve yenmeden önce iyice pişirilmesi önerildi.

CDC, ishal, 102 F’den (38.9 C) yüksek ateş, kusma ve dehidratasyon gibi ciddi Salmonella semptomları geliştiren herkesin derhal sağlık hizmeti sağlayıcısına başvurması gerektiğini tavsiye etti.