Ana Sayfa Tıp&Sağlık Domates Gribi

Domates Gribi

Hindistan’da en az 82 çocuğu etkileyen yeni salgın dünyayı alarma geçirdi. “Domates gribi” adı verilen salgının ilk kez 6 Mayıs’ta ülkenin Kerala eyaletinin Kollam bölgesinde tespit edildiği belirtiliyor. Hastalığın şimdiye kadar bulaştığı çocuklardan hiçbiri 5 yaşın üzerinde değildi.

Prestijli tıp dergisi Lancet’e göre, salgının adı, vücutta görülen iri, kırmızı kabarcıklardan geliyor. Bu kabarcıklar yer yer ufak domates boyutlarına ulaşabiliyor.

Tomato flu outbreak in India / Lancet

Domates gribinin kaynağı ne?

Lancet, Domates Gribi’ni yaşamı tehdit etmeyen, ancak salgının yayılmasını önlemek için dikkatle yönetilmesi gereken “yüksek derecede bulaşıcı” bir hastalık diye tanımlıyor.

Dergide yayımlanan bir makalede, konuyla ilgili şu ifadelere yer veriliyor:

Nadir görülen viral enfeksiyon, şimdilik endemik durumda ve yaşamı tehdit etmediği düşünülüyor. Ancak, Kovid-19 pandemisinin korkunç deneyimi nedeniyle ihtiyatlı yönetilmesini arzuluyoruz.

Hastalığın ilk kez tanımlandığı Lancet makalesinde hastalığın Kovid-19’a benzer semptomlar gösterdiği ama SARS-CoV-2’yle ilgisinin olmadığı ifade edildi.

Hastalığa tam olarak hangi virüsün neden olduğuna dair çalışmalar sürüyor. Uzmanlara göre domates gribi, yeni bir virüsten ziyade çocuklarda chikungunya veya dang humması hastalıklarının bir sonucu olabilir. tamamı için kaynağa bknz

görsel:
Health Experts Warn India About ‘Tomato Flu’ That Is ‘Very Contagious’