Ana Sayfa Tıp&Sağlık Diyabet işitme kaybına yol açabiliyor

Diyabet işitme kaybına yol açabiliyor

Demant Türkiye, dünya genelinde diyabet ve işitme sağlığı üzerine yapılan araştırmalara dikkat çekiyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun raporuna göre, 2021 yılında dünyada 20-79 yaşları arasında 463 milyon kişi diyabet hastası1. Demant Türkiye’nin işaret ettiği bu araştırma bulgularına göre, diyabetin sebep olduğu önemli sonuçlardan birisi de işitme kaybı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan çalışmaya göre, diyabetli kişilerde işitme kaybı görülme sıklığı, diyabet olmayan kişilere göre yüzde 30 daha fazla4. Demant Türkiye’nin vurguladığı üzere, bu bulgu, diyabet hastalarının düzenli sağlık kontrollerini yaptırırken işitme kontrollerini de yaptırmasının önemini ortaya koyuyor. 

Demant Türkiye, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen diyabet alanında yapılan çalışmalarda önemli bulgular olduğuna dikkat çekiyor. Çalışmalardaki verilere göre, her iki kişiden biri diyabet hastası ve kişiler diyabetin etkilerinin farkında değil1. Farklı ülkelerde diyabetli kişilerle yapılan çalışmalar, kanda artan şeker yoğunluğuna bağlı olarak iç kulağa ulaşan kan miktarının etkilenmesi sonucu işitme kaybının ortaya çıkabileceğini gösteriyor3.

Diyabet üzerinde yapılan araştırmalarda, zamanla kanda biriken glikozun vücuda zarar verdiği, kısa ve uzun vadeli sağlık sorunları riskinin arttığı görülüyor2. Demant Türkiye, bu sorunlardan birinin de işitme kaybı olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmalara göre 30-60 yaşları arasındaki Tip 2 diyabet hastalarının yüzde 60’ında işitme kaybı görülüyor. Tip 2 diyabet hastası olup aynı zamanda işitme kaybı yaşayan kişilerin işitme kayıplarının ise yüzde 40’ının hafif-orta dereceli, yüzde 50’sinin orta-ileri dereceli, yüzde 10’unun ise ileri dereceli işitme kaybı düzeyinde olduğu ortaya koyuluyor.

Diyabet hastaları düzenli işitme kontrollerini yaptırmalı

Kişilerde yaşanan diyabet ile işitme kaybı görülme sıklığı arasında önemli bir ilişki olduğunu gösteren çalışmada, Demant Türkiye, hiperglisemi ve hipertansiyon durumlarında işitme kayıplarının ilerleme gösterebileceğine dair bulgulara işaret ediyor2.

İşitmenin sadece kulakla değil beyinle direkt ilişkili olduğu düşünüldüğünde; işitme kaybının erken teşhisinin hem sosyal hem de bilişsel yönden sahip olduğu etkiyi vurgulayan Demant Türkiye, özellikle diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalığı olan bireylerin düzenli aralıklarla işitme testlerini yaptırmasının öneminin altını çiziyor.

 

 

Referanslar

  1. American Diabetes Association, 2021. Standards of medical care in diabetes – 2021. Diabetes Care 44.
  2. Diabetes mellitus and hearing loss: A review, Hearing loss among patients with type 2 diabetes mellitus: a cross-sectional study. Al-Rubeaan K, et al. Ann Saudi Med. 2021 May-Jun;41(3):171-178.
  3. Bainbridge KE, Hoffman HJ, Cowie CC. Diabetes and hearing impairment in the United States: audiometric evidence from the National Health and Nut
  4. Diabetes mellitus and hearing loss: A review, Dorit Samocha-Bonet, 2021