Ana Sayfa Manşet Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Yıkım Kararı

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Yıkım Kararı

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafında kurulan, Sağlık Yapıları Yıkım Değerlendirme Komisyonu, Ankara’daki sağlık kuruluşlarında incelemelerde bulundu.

Komisyon, 1957’de 300 yataklı olarak yapılan, 25 Haziran 1964’te hizmete açılan, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin  dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılm  kararı aldı.

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi;1954 yılında Dışkapı Baba Harman mevkii olarak bilinen otuz iki dönümlük arazi, Ankara belediyesinden kiralanmış, 1957 yılında temeli atılan hastane binası “300” yatak kapasitesi ile 25.06.1964 tarihinde dönemin T.C. Çalışma Bakanı Sayın Bülent Ecevit tarafından hizmete açılmıştı. Hastane  açıldığı günden itibaren çok yoğun bir taleple karşı karşıya kalmış, bu talebe cevap vermek ve hizmet kalitesini yükseltmek adına zaman içinde yeni birimler eklenmiş, yatak kapasitesi arttırmış, eğitim hastanesi konumuna gelen S.S.K Dışkapı Hastanesi hasta tedavisinin yanı sıra asistan yetiştiren, sağlık alanında çeşitli araştırmalara ev sahipliği yapan, Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri haline gelmişti.