Ana Sayfa Biyoteknoloji Çok Nadir de Olsa CAR-T Hücresi Tedavisini Takiben İkincil Kanserler Gelişebilir

Çok Nadir de Olsa CAR-T Hücresi Tedavisini Takiben İkincil Kanserler Gelişebilir

Kanseri tedavi etmek için uygulanan immünoterapi son derece nadir bir durumda 2. kansere yol açtı!

Çok nadir de olsa geçmiş raporlar, bazı kanser hastalarının hayat kurtaran CAR T hücresi tedavisini takiben ikincil kanserler geliştirebileceğini gösteriyor.

Son derece nadir bir durumda, hücre bazlı kanser tedavisi gören bir hastada daha sonra tedavinin kendisinden kaynaklanan ikinci bir kanser gelişti.

Kimerik antijen reseptörü (CAR) T hücresi terapisi olarak bilinen tedavi, hastanın bağışıklık hücrelerinin toplanmasını ve bunların lenfomalar, lösemiler ve multipl miyelom dahil olmak üzere belirli kanser türlerini hedef alacak ve bunlara saldıracak şekilde genetik olarak değiştirilmesini içerir. Tedavi birçok insan için hayat değiştiriyor; ancak ilk CAR T hücresi tedavisi yalnızca 2017’de onaylandığından bilim insanları hala tedavinin yararları ve riskleri hakkında bilgi sahibi oluyor.

CAR-T: What Is Next?

Kemoterapi ve radyasyon terapisini takip eden kişilerin %4 ila %16’sında ikincil kanserlerin meydana geldiği bilinmektedir , ancak şu ana kadar CAR T tedavisinden sonra yalnızca yaklaşık 20 T hücreli kanser vakası Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) rapor edilmiştir. Olay Raporlama Sistemi veritabanı. ABD’de 34.000’den fazla kişinin tedaviyi aldığı göz önüne alındığında, CAR ile ilişkili ikincil kanserler oldukça nadir görünmektedir ;

Risk of secondary cancers after CAR-T cell therapy low, according to large Stanford Medicine study

ileri okuma:

NATURE / Long-term outcomes following CAR T cell therapy: what we know so far