Ana Sayfa Görüşler “Çığır Açıcı Tedaviler Sunmak İçin Bilime Öncülük Ediyoruz”

“Çığır Açıcı Tedaviler Sunmak İçin Bilime Öncülük Ediyoruz”

Boehringer Ingelheim Türkiye Genel Müdürü Okan Güner

Boehringer Ingelheim, tedavi seçeneklerinin sınırlı olduğu nadir hastalıklar alanında, hastalardan ilham alarak inovasyon aracılığıyla yaşamları kolaylaştırmayı ve değer yaratmayı hedefliyor. Boehringer Ingelheim Türkiye Genel Müdürü Okan Güner’in bu önemli güne dair değerli görüşlerini aldık
W- Boehringer Ingelheim’ın nadir hastalık alanındaki çalışmaları ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

O.G.- Boehringer Ingelheim olarak, kurulduğumuz 1885 yılından bu yana İnsan Sağlığı, Hayvan Sağlığı ve Biyofarmasötikler olmak üzere üç ana alanda faaliyet gösteriyoruz. İnsanların ve hayvanların yaşamlarını iyileştirecek çığır açıcı tedaviler geliştirme misyonumuz doğrultusunda, yenilikçi ilaçlarımızla henüz karşılanamayan tedavi ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyoruz. 
Boehringer Ingelheim
olarak, tüm hastalıklarda olduğu gibi nadir hastalıklar alanında da her hastanın ve hastalığın benzersiz olduğu gerçeğinden yola çıkarak tedavilerimizi geliştiriyoruz. Nadir hastalıklar alanında ise ağırlıklı olarak; akciğerlerde skar dokuların oluşmasına yol açan İdiyopatik Pulmoner Fibrozis (IPF) ve vücut dokuları ile cildin tepkimeye geçmesine, sertleşmesine neden olan sistemik skleroz (skleroderma) hastalığında tedaviler sunuyoruz. Bu noktada; moleküler yolaklar hakkındaki derin bilgi birikimimizle birçok fibrotik ve inflamatuar hastalığı onaran ve önleyen bilimsel inovasyonlara öncülük ediyoruz. Dünyanın farklı bölgelerindeki araştırma merkezlerimizde görev yapan bilim insanlarımız, bu alandaki çalışmalarıyla yenilikçi tedaviler geliştiriyorlar. Bizler de yenilikçi tedavilerimizi, bu hastalıkla mücadele eden hastaların kullanımına sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
İdiyopatik Pulmoner Fibrozis (IPF) ve sistemik skleroz (skleroderma) hastalıklarının yanı sıra nadir hastalık kategorisinde bulunan farklı hastalıklar için de tedavi seçenekleri sunuyoruz.

W- Nadir Hastalıkların görülme sıklığı nasıl? Toplumun bu alandaki farkındalık düzeyini artırmak için ne tarz çalışmalar yürütüyorsunuz?

O.G.- Nadir hastalıklar, toplumda 2000’de birden az sıklıkla görülen hastalıkları ifade ediyor. Sıklığı az olmasına rağmen toplumun %5-8’inin nadir hastalıklardan birine sahip olduğu ve dünya genelinde milyonlarca kişinin bu hastalıklardan etkilendiği biliniyor.  Ülkemizde ise yaklaşık 5-6,4 milyon kişinin bu hastalıklardan etkilendiği tahmin ediliyor.
Tüm bu nadir hastalıklarla mücadele eden hastaların pek çok açıdan zorlu bir süreçten geçtiklerini biliyor, Boehringer Ingelheim olarak bu hastalıklar için çığır açıcı tedaviler geliştirirken ve tedavi paradigmalarını yeniden tanımlarken bu hastalıklarla mücadele eden tüm hastaları kılavuzumuz olarak görüyoruz. Nitekim; görünür veya gizli fibrotik ve inflamatuar hastalıklarla yaşamak, hastaların hayatlarını duygusal ve fiziksel açıdan ciddi ölçüde etkileyebiliyor. Bu nedenle etkin tedavi seçenekleri gerekiyor. Biz de hasta dernekleri, araştırmacılar, yeni girişimler ve sağlık yetkilileri ile uzun vadeli iş birlikleri kurarak çığır açıcı tedavileri hastalara en kısa sürede sunmak için çalışıyoruz.
Bu noktada biz de nadir hastalıklar alanında farkındalık yaratmak adına çalışmalar yürütüyoruz. Daha fazla hastanın hayatına dokunmak ve hastaların doğru zamanda doğru tedavi ile buluşmasını sağlamak adına Türkiye’ de göğüs hastalıkları alanında yer alan derneklerle iş birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdüyoruz. Daha fazla insana ulaşmak ve bu konudaki bilgi seviyesini artırmak adına sosyal medya kanallarımızdan hastalıkların belirtileri ve teşhisi ile ilgili bilgilendirici paylaşımlar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımızın yanı sıra, geçtiğimiz sene PAHSSC Derneği’nin IPF hastalığına dair toplumda farkındalık yaratmak için hazırladığı iki filme ve sistemik skleroz ile mücadele eden hastalara ümit verme amacıyla hayata geçirilen bir başka filme koşulsuz destek sağladık.
Bu sene ise, hayata geçireceğimiz çalışmalarımıza ek olarak, Boehringer Ingelheim Koşu Takımımız “Bi’ Adım Bi’ Nefes” mottosuyla nadir hastalıklara dikkat çekmek için farklı koşulara katılacaklar.
Boehringer Ingelheim olarak hem dünyada hem de Türkiye’de nadir hastalıklarla mücadele eden hastalar için çığır açıcı tedaviler geliştirmek ve toplumda bu alanda farkındalık yaratmak için çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz.

W- Sayın Okan Bey değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.