Ana Sayfa Manşet Çığır Açan Çalışma; Kronik Ağrının Biyobelirteçleri

Çığır Açan Çalışma; Kronik Ağrının Biyobelirteçleri

Küçük bir hasta grubunun beyinlerinden ağrı ile ilgili verileri toplayan Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen bir araştırmadan elde edilen araştırma, beynin belirli bir alanını ve kronik ağrı ile ilişkili ilgili biyobelirteçleri tanımlamıştır. İnme veya amputasyonun neden olduğu kronik ağrı bozukluklarını inceleyen araştırmacılara göre, çalışmaları, bir ekibin kronik ağrı ile ilgili beyin içinden aktiviteyi ilk kez kaydettiği zamana işaret ediyor .

Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan yeni bulgular, NIH’nin Gelişmiş Yenilikçi Nöroteknolojiler (BRAIN) Girişimi Yoluyla Beyin Araştırması ve Uzun Süreli Bağımlılığı Sonlandırma Girişimi (NIH HEAL) tarafından finanse edildi .

NATURE / First-in-human prediction of chronic pain state using intracranial neural biomarkers

Ulusal Nörolojik Bozukluklar Enstitüsü Direktörü Dr. Walter Koroshetz, “Bu, BRAIN Initiative’den kaynaklanan beyin aktivitesini ölçmek için kullanılan araçların, kalıcı, şiddetli kronik ağrının giderilmesi gibi önemli bir halk sağlığı sorununa nasıl uygulandığının harika bir örneğidir” dedi. ve NIH’nin bir parçası olan Stroke. “Bu ön bulgulardan yola çıkarak etkili, bağımlılık yapmayan ağrı tedavilerine yol açabileceğini umuyoruz.”

Nature Neuroscience’da yayınlanan son çalışma için Kaliforniya Üniversitesi’nde bir nörolog ve projede baş araştırmacı olan Prasad Shirvalkar ve meslektaşları, inme veya bir uzuv kaybından sonra inatçı kronik ağrısı olan dört hastayla çalıştılar.

Shirvalkar ve ekibi, elde ettikleri verilerde elektrik sinyallerine dayanarak bir kişinin ağrısını tahmin etmek için bir algoritma geliştirdiklerini açıkladı.

Shirvalkar, “Kronik ağrı, akut ağrının sadece daha kalıcı bir versiyonu değil, beyinde temelde farklıdır. Bunu daha iyi anladığımıza göre, bilgiyi en şiddetli ağrı türleri için kişiselleştirilmiş beyin stimülasyon terapileri geliştirmek için kullanabileceğimizi umuyoruz.” dedi.

tamamı için kaynağa bknz