Ana Sayfa Hukuk&Etik “Bu yıl 2 binden fazla doktorun Türkiye’den ayrılması…….”

“Bu yıl 2 binden fazla doktorun Türkiye’den ayrılması…….”

2021’de rekor kıran “Hekimler göçü” sürüyor… “Bu yıl 2 binden fazla doktorun Türkiye’yi terk etmesi bekleniyor”

Türkiye’yi terk eden doktor sayısının arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Vedat Bulut ile Dr. Dağıstan Ayan uyardı: Çalışma koşulları düzeltilmezse hekim bulmak zorlaşacak

Geçtiğimiz yıl bin 405 hekim, Türk Tabipleri Birliği’nden (TBB) “İyi Hal” (Good Standing) belgesi alıp yurtdışına yerleşti. Bu sayı 2020’de 947’ydi.

Bir yıl içindeki yüzde 45’lik artış dikkati çekerken, tıp çevrelerinde 2022’de bu sayının daha da yükseleceğinden bahsediliyor.

Yılın ilk ayındaki veriler de bu görüşü doğrular nitelikte. Yalnızca ocak ayında yurtdışına yerleşen hekim sayısı 197 oldu.

 

"Hekimler göçü" verileri TTB.jpg
Bir nevi meslek ehliyeti olan “İyi Hal” belgesi alabilmek için birliğe başvuran hekim sayısı 2010’ların ilk yıllarında 40 civarındayken, 2020’de bu sayı 1.000’e yaklaştı. 2021’de ise 1.400’ü aştı / Kaynak: TTB

Hekimler uyardı: Koşullar düzelmezse doktor bulmak zorlaşacak

Ülkeyi terk eden hekim sayısındaki artışı ve bu duruma yol açan nedenleri, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi Bölümü’nden Dr. Dağıstan Ayan’la konuştuk.

Uzun çalışma saatleri ve nöbetler, düşük ücret, arşiv taraması, şiddet ve gelecek kaygısı gibi nedenlerle Türkiye’yi terk eden hekim sayısının arttığını ifade eden Prof. Dr. Bulut ve Dr. Ayan, sağlık çalışanlarının koşulları düzelmezse doktor bulmanın zorlaşacağı uyarısı yaptı.

“Yoksulluk sınırında maaş alan, 5 bin 800 lira civarında kazanan bir asistan hekim neden ülkede kalsın?”

tamamı için kaynağa bknz