Ana Sayfa Biyoteknoloji BioNTech, CAR-T Hücresini Güçlendiren RNA Aşısı “CARVac” Faz 1/2 Verileri Olumlu

BioNTech, CAR-T Hücresini Güçlendiren RNA Aşısı “CARVac” Faz 1/2 Verileri Olumlu

Biontech’in geliştirdiği kanser aşısı CARVac, deneklerin yüzde 59’unda tümörleri en az yüzde 30 oranında küçülttü.

BioNTech Presents Positive Phase 1/2 Data Update for CAR-T Cell Therapy Candidate BNT211 in Advanced Solid Tumors at ESMO Congress 2023

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği (ESMO) Kongresi’nde biyoteknoloji firması Biontech’in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, 15 yıldır üzerinde çalıştıkları kanser aşısının ilk sonuçlarının umut verici olduğunu açıkladı.
Aşının 44 hastaya dört doz halinde uygulandığı ve deneklerin yüzde 59’unda tümörleri en az yüzde 30 oranında küçüldüğü ifade edildi. Deneklerin yüzde 95’inde ise kanserin aşının ardından stabil hale geldiği ve büyümesinin durduğu belirtildi.

  • BNT211, sınıfında ilk potansiyele sahip iki yenilikçi yaklaşımı tek bir rejimde birleştirir: onkofetal antijen Claudin-6’yı (CLDN6) hedef alan otolog bir CAR-T hücre terapisi ve CLDN6 kodlayan CAR-T hücresini güçlendiren RNA aşısı (“CARVac”)
  • ESMO Kongresi 2023’te sunulan veriler, CARVac uygulamasının adaptif olarak aktarılan otolog CAR-T hücrelerinin kalıcılığını arttırdığını göstermektedir.
  • BNT211, CLDN6-pozitif nükseden veya dirençli ilerlemiş katı tümörleri olan hastalarda teşvik edici antitümör aktivitesi göstermeye devam ediyor
  • CARVac içeren veya içermeyen 1×108 CAR-T hücrelerindeki etkinlik verilerinin takibi, %59’luk bir genel yanıt oranı (“ORR”) ve %95’lik bir hastalık kontrol oranı (“DCR”) gösterir; CARVac kohortu, CAR-T hücrelerinin uzun süreli kalıcılığı

BioNTech SE (Nasdaq: BNTX, “BioNTech” veya “Şirket”) bugün, devam eden insanda ilk Aşama 1/2 denemesinin takip verilerini duyurdu ( NCT04503278 ) ; 2019-004323-20), Şirketin Claudin-6 (CLDN6) yönelimli CAR-T hücre terapisi adayı BNT211’in CLDN6-pozitif refrakter/nükseden katı tümörleri olan hastalarda güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmektedir. Veriler, klinik aktivitenin cesaret verici işaretlerini ve CARVac ile birleştirildiğinde kansere özgü CAR-T hücrelerinin kalıcılığının arttığını gösteriyor. Madrid’deki ESMO Kongresi 2023’te, Hollanda Kanser Enstitüsü (NKI), Amsterdam, Hollanda’dan Prof. Dr. John Haanen, MD, Ph.D., verileri, bu toplantıda sunulan olumlu ara verileri doğrulayan sözlü son dakika veri oturumunda sunmuştur.

Dr. Dr. Özlem Türeci, Kurucu Ortak ve Baş Tıbbi Sorumlusu Prof. Dr. Özlem Türeci, “Amacımız, katı tümörler için CAR-T’nin potansiyelini ortaya çıkarmak ve tedavisi zor tümörlerin sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olmaktır” dedi. BioNTech . “BNT211, katı tümörlerde CAR-T hücre yaklaşımlarının temel sınırlamalarından ikisini, yani uygun kansere özgü hücre yüzeyi hedeflerinin eksikliğini ve CAR-T hücrelerinin sınırlı kalıcılığını ele almayı amaçlamaktadır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, mRNA bazlı aşımız CARVac ile birleştirdiğimiz CLDN6’ya özgü bir otolog CAR-T hücre terapisi tasarladık.”