Ana Sayfa Biyoteknoloji BioGate Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Yarışması

BioGate Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Yarışması

İTÜ’de Uluslararası BioGate Yarışması

İTÜ lisans öğrencilerinden oluşan GALEN Proje Takımı, 19-20 Ağustos tarihlerinde bu yıl ilki gerçekleşecek olan Uluslararası BioGate Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Yarışması’nı düzenleyecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi, 250. yaşını kutlarken uluslararası alanda öncü çalışmalarına devam ediyor. İTÜ lisans öğrencilerinden oluşan; sentetik biyoloji ve biyoteknoloji alanlarında çalışmalar yapan GALEN Proje Takımı, Türkiye’de bu alanda ilk kez yapılacak bir etkinliğe imza atıyor: Uluslararası BioGate Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Yarışması. Yarışma, dünyanın farklı üniversitelerindeki akademisyenlerden oluşan jüri üyelerinin katılımıyla, 19-20 Ağustos 2023 tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Katılım herkese açık ve ücretsiz

Herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek olan Uluslararası BioGate Yarışması, deneysel ve teorik olmak üzere iki kategoriden oluşacak. Deneysel kategori, sentetik biyoloji ve biyosensör alt başlıklarını; teorik kategori ise hesaplamalı biyoloji, astrobiyoloji ve yapay pandemi alt başlıklarını içerecek. Yarışma hem lise hem de lisans seviyesindeki öğrencilerin katılımına açık olacak.

Konferansların da düzenleneceği etkinlikte, projeler yatırımcılarla buluşacak ve öğrenciler bu sayede kendi girişimlerini kurma fırsatı yakalayabilecekler. Yoğun bir katılımın olacağı etkinlikte, yarışmaya katılmayan kişiler de sponsorlar ile firma stantlarında iletişim kurabilecekler. Üstelik, üniversitelerin proje takımları yarışma süresi boyunca kendilerini tanıtma şansı elde edebilecek.

GALEN Takımı’nın kapıları yeni katılımcılara açık

İTÜ’nün lisans öğrencileri tarafından kurulan, moleküler biyoloji ve genetik başta olmak üzere diğer temel bilim ve mühendislik bölümleriyle ortak çalışan multidisipliner bir proje takımı olan GALEN; sentetik biyoloji, biyoteknoloji ve sensör teknolojileri alanlarında projeler üretmek ve bir yandan da akademik yayınlar yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bilim yapmak ve fikirlerini bir projeye dökmek isteyen İTÜ’lüler başvuruda bulunarak GALEN Takımı’nın ve halihazırda yürütülen projelerinin bir parçası olabilir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.