Ana Sayfa İlaç “Bilimle Buluş”

“Bilimle Buluş”

Bayer Türkiye CEO'su Ingrun Alsleben

Bayer ve YGA, Türkiye’de bilime ve bilim okuryazarlığına katkı sağlamak adına güçlerini birleştirdi.

“Bilimle Buluş” projesi kapsamında Bayer ve YGA, Türkiye’nin dört bir yanında 10. ve 11. sınıfta okuyan lise öğrencileriyle bir araya gelerek gençlerin kendilerini geliştirmelerini, yerel sorunlara bilimi temel alarak yenilikçi çözümler üretmeyi öğrenmelerini amaçlıyor.

Program sonunda seçilen projeler Bayer’in desteği ile hayata geçecek.

Bayer ve YGA; yeni sosyal sorumluluk projeleri “Bilimle Buluş”un lansmanını gerçekleştirdi. YGA Summit 2021’de projeyi duyuran Bayer ve YGA, bilimin ve bilim okuryazarlığının gelişmesine katkı sağlamayı ve Türkiye’nin dört bir yanında 10. ve 11. sınıfta okuyan lise öğrencilerinin eğitim – öğretim hayatında yeni bir ufuk açmayı hedefliyor. Projenin odağında yaşadığı toplumun ihtiyaçlarının ve sorunlarının farkında olan, çevresine duyarlı gençler yer alıyor. Gençlerin kendilerini geliştirmeleri ve yerel sorunlara bilimi temel alarak yenilikçi çözümler üretmeyi öğrenmeleri amaçlanıyor.

Altı aylık kapsamlı bir eğitim süreci


Programa başvuran tüm lise öğrencileri, onlar için özel olarak hazırlanan online müfredat ile kendilerini geliştirme fırsatı bulabilecek. Performansa dayalı seçim sürecinin sonrasında 150 öğrenci online olarak gerçekleştirilecek mülakat ile değerlendirilecek ve 25 öğrenci ana programa katılmaya hak kazanacak.

Öğrenciler sosyal sorumluluk projelerine katılacak

Ana programa seçilen öğrenciler Nisan ayında başlayacak olan 101 Kampı’nda yıl boyunca birlikte çalışacakları ekip arkadaşları ve mentorlarla tanışacak. Program süresince öğrenciler girişimcilerden, bilim insanlarından ve mentorlardan eğitim alacak. Yanı sıra topluma yarar sağlamak adına yaşadıkları yerlerdeki sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlayacaklar.

Seçilen projeler Bayer’in desteğiyle hayata geçecek

Öğrenciler, 5 günlük Yaz Kampı’nda gruplara ayrılarak Bayer’in “Daha İyi Bir Yaşam için Bilim” amacı doğrultusunda Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları “Sağlık ve Kaliteli Yaşam” ve “Açlığa Son”u temel alarak çalışmalar gerçekleştirecek.

Seçilen projeler Bayer’in desteğiyle hayata geçirilecek. Program kapsamında ayrıca seçilen lise öğrencilerine; Bayer’in girişim hızlandırma programı G4A Turkey’e seçilen startup şirketlerinde ve YGA Ventures’da staj imkanı sunulacak.

Proje ile ilgili heyecanını paylaşan Bayer Türkiye CEO’su Ingrun Alsleben: “Bayer olarak uzun yıllardır Türkiye’de bilim okuryazarlığı ile ilgili birçok proje yürütüyoruz. Devam eden bu katkımızı YGA ile sürdüreceğimiz için çok mutluyum. Bilimle Buluş projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilerle bir araya geleceğiz. Onların hayatlarına dokunarak fark yaratabilmek, bilim ve bilim okuryazarlığı konusunda farkındalıklarını artırabilmek paha biçilemez. Bu gençlerin, Türkiye’nin yerel sorunlarına çözüm bulmak için üreteceği çözümleri ve projeleri merakla bekliyorum” dedi.

YGA Kurucusu & Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman: “YGA ve Bayer; Bilimle Buluş” projesi ile çevresine duyarlı 10. ve 11. sınıf öğrencilerinin yerel sorunlara, bilimi temel alan yenilikçi çözümler üretmelerini amaçlıyor. Hedefimiz, birlikte insanlığa faydalı ilklere imza atacak çift kanatlı gençler yetiştirmek.” dedi.