Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bilim İnsanları Karaciğer Hastalığına Karşı Yeni Bir Tedavi Belirledi

Bilim İnsanları Karaciğer Hastalığına Karşı Yeni Bir Tedavi Belirledi

karaciger

Çok merkezli bir klinik denemede bilim insanları, NASH hastalarında karaciğer fibrozunu yüzde 27 oranında iyileştiren umut verici yeni bir ilaç belirlediler.

Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, NASH ile ilişkili fibrozisli bireyler için umut verici bir tedavi üzerine bir araştırmaya öncülük ettiler.

Karaciğerdeki yara ve izileri iyileştirdigi görüldü

Yapılan araştırmada, vücuttaki bir hormonu taklit eden bir ilacın, NASH hastalarında hem karaciğer fibrozisini, hem de karaciğerdeki yara izini ve  iltihabını iyileştirdiğini gösteriyor.

Araştırmanın ilk yazarı ve UC San Diego Okulu Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölümü şefi Rohit Loomba, “NASH için etkili bir ilacın belirlenmesi, hastalar için son derece umut verici çünkü şu anda bu durum için FDA onaylı bir tedavi yok. NASH, hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve siroza ilerleyebilir. Komplikasyonları ölüme veya karaciğer nakline yol açabilir. Bulgularımız bu hastalığın bilimini ilerletecek ve NASH ile ilişkili fibrozdan etkilenenlere potansiyel yeni bir tedavi seçeneği sunacak.”

Araştırmacılar, Pegozafermin adı verilen ilacın, vücutta doğal olarak üretilen, karaciğerden salgılanan bir peptit hormonu olan fibroblast büyüme faktörü 21’i (FGF21) taklit ettiğini buldu.

Vücut ağırlığını ve karaciğer yağını azalttı 

FGF21 vücuttaki enerji kullanımını ve karaciğerdeki lipit metabolizmasını kontrol ederek, önceki çalışmalarda da kan şekeri ve insülin düzeylerini düşürdüğü, vücut ağırlığını ve karaciğer yağını azalttığı görülmüştür.

24 haftalık, randomize klinik deneyde, NASH’lı 222 katılımcılardan ilacı daha yüksek dozda alan hastaların yaklaşık yüzde 27’si, plasebo alan hastaların yüzde 7’sine kıyasla karaciğer fibrozunda iyileşme gösterdi. İlacın en sık bildirilen yan etkisi mide bulantısı da dahil olmak üzere gastrointestinal nitelikte olduğu belirtildi.

NAFLD ve NASH, çok az semptomu olan veya hiç semptomu olmayan sessiz hastalıklar olarak kabul edilir; ancak fazla kilolu, tip 2 diyabetli veya ailesinde NAYKH olan bireylerde bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Çok az alkol içen veya hiç içmeyen kişileri etkileyen bir dizi karaciğer rahatsızlığı için kullanılan bir şemsiye terim olan NAFLD, siroz, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Bilim insanları bundan sonraki adımın, ilacın güvenliğini daha iyi değerlendirmek için daha çeşitli hasta popülasyonu ve daha uzun bir tedavi süresi ile daha büyük, çok merkezli, uluslararası bir deneme olacağın belirttiler.

Milyonlarca NASH hastasını umut olacak 

Daha büyük bir Faz 3 denemesinde hem güvenli hem de etkili olduğu başarıyla gösterilirse, ilaç, UC San Diego Health’deki hastalar da dahil olmak üzere milyonlarca NASH hastasını tedavi etmek için kullanılacak.

Randomized, Controlled Trial of the FGF21 Analogue Pegozafermin in NASH

In this phase 2b, multicenter, double-blind, 24-week, randomized, placebo-controlled trial, we randomly assigned patients with biopsy-confirmed NASH and stage F2 or F3 (moderate or severe) fibrosis to receive subcutaneous pegozafermin at a dose of 15 mg or 30 mg weekly or 44 mg once every 2 weeks or placebo weekly or every 2 weeks. The two primary end points were an improvement in fibrosis (defined as reduction by ≥1 stage, on a scale from 0 to 4, with higher stages indicating greater severity), with no worsening of NASH, at 24 weeks and NASH resolution without worsening of fibrosis at 24 weeks. Safety was also assessed.

Among the 222 patients who underwent randomization, 219 received pegozafermin or placebo. The percentage of patients who met the criteria for fibrosis improvement was 7% in the pooled placebo group, 22% in the 15-mg pegozafermin group (difference vs. placebo, 14 percentage points; 95% confidence interval [CI], −9 to 38), 26% in the 30-mg pegozafermin group (difference, 19 percentage points; 95% CI, 5 to 32; P=0.009), and 27% in the 44-mg pegozafermin group (difference, 20 percentage points; 95% CI, 5 to 35; P=0.008). The percentage of patients who met the criteria for NASH resolution was 2% in the placebo group, 37% in the 15-mg pegozafermin group (difference vs. placebo, 35 percentage points; 95% CI, 10 to 59), 23% in the 30-mg pegozafermin group (difference, 21 percentage points; 95% CI, 9 to 33), and 26% in the 44-mg pegozafermin group (difference, 24 percentage points; 95% CI, 10 to 37). The most common adverse events associated with pegozafermin therapy were nausea and diarrhea.