Ana Sayfa İlaç Berat Beran’ın Yeni Romanı Okuyucuyla Buluştu

Berat Beran’ın Yeni Romanı Okuyucuyla Buluştu

Berko İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Berat Beran’ın yeni romanı “Bedel-Kadim Topraklarda” tüm online mağazalarda ve kitapçılarda yerini aldı.

Berat Beran’ın Doğan Kitap etiketiyle yayımlanan “Bedel-Kadim Topraklarda” adlı kitabı, Anadolu topraklarında asırlardır devam eden kan davalarının toplum üzerindeki etkilerini sosyolojik olarak ele alıyor. Romanda, toplumsal baskının ve töre baskısının, kan davasının acımasızca ve inatla sürdürülme çabasına rağmen bütün bunlara direnen ve boyun eğmeyen Seydo’nun örnek alınacak serüveni anlatılıyor.

Doğduğu topraklara olan hayranlığını dile getirdiği şiirler ve öyküler yazan Berat Beran, ilk öykü kitabı olan, çocukluğunu ve eczanesini anlattığı Henek’i yazdı. Henek kitabı çok beğenilince iş hayatıyla beraber yazma serüvenine devam etti. Ardından Henek 2’yi, ilk romanını ve Asmin adında şiir kitabını yayımladı. Sanayici kimliğiyle duayen konumuna gelen Beran, yaşam öyküsüyle ilgi odağı olunca “Nenem Babam ve Ben” isimli biyografi kitabı yine Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Berat Beran evlidir, dört çocuğu ve dört torunu vardır. İlaç sektörünün ve Türkiye’nin önemli yerli üreticilerinden olan Berko İlaç’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.

Bedel-Kadim Topraklarda Konusu

Törenin baskısı, kan davasının acımasızca inatla sürdürülme çabası… Bütün bunlara direnen ve boyun eğmeyen Seydo’nun örnek alınacak serüveni… Kabuğunu kırarak yepyeni bir insan olmaya adım attığı anda kendini nelerin beklediğini bilmiyordu Seydo… Acı… Aşk… Şiddet… Şaşkınlık… Dostluk… Destek… Dayanışma… Hepsini yaşadı, her şeyi deneyimledi. Yaşadığı her şey onun yenileşme, dönüşme yoluna döşenmiş taşlardı… Toplumsal baskıya boyun eğen, kan davasının acımasızca ve inatla sürdürülmesine direnemeyen Seydo’nun yepyeni bir insan olması mümkün mü?

Berat Beran Hakkında

1946 yılında Diyarbakır’da doğan Berat Beran, ilköğretiminden sonra ortaokul ve liseyi Maarif Koleji’nde okudu. Lise sonrası Nişantaşı Özel Eczacılık Yüksek Okulunu kazanan Beran, üniversiteye gitmeden önce evlendi ve üniversiteyi evli olarak tamamladı. Üniversite mezuniyeti sorası Diyarbakır’a döndü ve Diyarbakır’da açtığı eczanesinde eczacılık mesleğini 7 yıl sürdürdükten sonra 1980’de İstanbul’a geldi. Doğduğu topraklara olan hayranlığını dile getirdiği şiirler ve öyküler yazan Berat Beran, ilk öykü kitabı olan, çocukluğunu ve eczanesini anlattığı “Henek”i yazdı. Henek kitabı çok beğenilince iş hayatıyla beraber yazma serüvenine de devam etti. Ardından “Henek 2”yi ve ilk romanını kaleme aldı. Kitaplarını geniş çevresiyle paylaşmak için, uzun yıllar baskısını kendi yapıp hem eş-dost çevresine hem de mesleği gereğince sahip olduğu geniş doktor- eczacı çevresine dağıttı. Torununun dünyaya gelmesiyle ona yazdığı şiiri ve Diyarbakır’a duyduğu özlemi kaleme aldığı şiiri çok beğenilince Asmin adlı bir şiir kitabı yayınladı. Sanayici kimliğiyle duayen konumuna gelen Beran, yaşam öyküsüyle de ilgi odağı olunca Nenem Babam ve Ben isimli biyografi kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Şimdi, yine doğduğu topraklarda asırlardır devam eden kan davalarının toplum üzerindeki etkilerini sosyolojik olarak ele aldığı  “Kadim Topraklarda Bedel” adlı romanı okuyucuyla buluşuyor. İlaç sektöründe duayen bir sanayici olan Berat Beran evlidir, 4 çocuğu ve 4 torunu vardır. İlaç sektörünün ve Türkiye’nin önemli yerli üreticilerinden olan Berko İlaç’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif iş hayatına devam etmektedir.