Ana Sayfa Manşet “Beklentimiz cezanın para cezasına çevrilmemesi”

“Beklentimiz cezanın para cezasına çevrilmemesi”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi; tıp eğitimi, Turkovac ve sağlıkta şiddet konularındaki görüşlerini paylaştı;

“Bu eğitimi almayı hak etmek ve bu eğitimi başarıyla tamamlamak zihinsel kabiliyetler yanında fedakarlıkta ister. İnsan bu fedakarlıkları göstermeye hekim olmaya karar verdiğinde başlar.”

“TUS’ta sorulması muhtemel sorulara odaklanmak sistematik tıp eğitimini zayıflatıyor. ”

“Beklentimiz cezanın para cezasına çevrilmemesi, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmaması yönündeydi, mevcut düzenlemede bu olmadı. Şuanda sağlık çalışanını kasten yaralama suçunun 3 yıla kadar cezası var. Fakat artan cezaya rağmen mahkemede iyi hal ve infaz rejimi uygulaması gibi faktörlerin sonucunda maksimum hapis cezası en çok 6 ay olabilmekte, para cezasına çevrilebilmektedir. ”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa’yı Ziyaret Etti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’yı ziyaret etti.

Şanlıurfa programının ilk ayağında, Vali Abdullah Erin’i makamında ziyaret eden Bakan Koca, basına kapalı gerçekleştirilen ziyaretin ardından basın mensuplarına, salgın sürecinde yaklaşık 2 yılın geride kaldığını belirterek, aşılama çalışmalarıyla kısıtlamaların önemli bir kısmının günlük hayattan uzaklaştırıldığını kaydetti.

Son dönemde en çok konuşulan konuların başında Omicron varyantının geldiğini vurgulayan Koca, “Avrupa, salgının yeniden merkezi oldu. Avrupa’da artış olduğunda bu durum yaklaşık 3-4 hafta sonra ülkemizde de görülebiliyor. Bugüne kadar önemli bir artış gözlemlenmedi. Kontrollü seyir devam ediyor. Gelen ön bilgiler, bu varyantın bulaşıcılığının daha yüksek olduğu ancak hasta etme gücünün diğer varyantlara göre düşük olduğu yönünde. Bununla birlikte bulaşıcılığın yüksek olması nedeniyle hepimizin bildiği kişisel korunma tedbirlerine daha dikkatli şekilde devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Şanlıurfa Şehir Hastanesi 2023’te tamamlanacak”

Şanlıurfa’daki sağlık yatırımlarına ilişkin detaylı bilgi veren Koca, 2002’ye göre kentteki doktor sayısının 5 kat artarak 2 bin 710’a yükseldiğini söyledi. Koca, Şanlıurfa’ya 60 hekim ile 560 sağlık personelinin atanacağını müjdeledi.

Kentte yapılacak 59 yeni sağlık yatırımının daha planlamasının tamamlandığını aktaran Koca, “Genel bütçe kaynaklarıyla yaptığımız şehir hastanemizi 2023 yılında tamamlayacağımızı bugün huzurlarınızda açıklamak istiyorum. Şanlıurfa şehir hastanemiz 1700 yatağıyla hem ilimizin hem de bölgenin tüm sağlık ihtiyacını karşılayacak. Ayrıca 2022 yılında Mehmet Akif Eğitim ve Araştırma Hastanemizin Haliliye ek binasının yanına 150 yatak daha kazandıracağız. Eski Harran Tıp Fakültesi yerine 150 yataklı yeni yatırımımıza da 2022’de başlayacağız. Haliliye ilçesinde millet bahçemizin karşısında çocuk hastanesi yapmayı planladık” diye konuştu.

Bakan Koca, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret etti

Bakan Koca, kentteki temasları kapsamında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Hastane ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Koca, burada tedavi gören hastaları da ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Çocuk servisindeki hastalarla yakından ilgilenen Koca, tedavi süreçleriyle ilgili doktorlardan bilgi alarak çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nde “Öğrencilerle Buluşma” programı

Bakan Koca, Şanlıurfa’daki programları kapsamında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.

Tıp eğitiminin, en ağır eğitimlerden biri olmasının şaşırtıcı olmadığını aktaran Koca, “Bu eğitimi almayı hak etmek ve bu eğitimi başarıyla tamamlamak zihinsel kabiliyetler yanında fedakarlıkta ister. İnsan bu fedakarlıkları göstermeye hekim olmaya karar verdiğinde başlar. Bir tıp öğrencisinin diğer üniversite öğrencisinin hercailikleri yapmak lüksü ise eminim hiç bir zaman olmamıştır. Çünkü bir tıbbiyelinin eksik bıraktığı her bilgi bir boşluğa yol açar. Hekimlik eğitimi ise benzersiz bir bilgi örüntüsünü zorunlu kılıyor” şeklinde konuştu.

Bakan Koca, öğrenciler, asistan hekimler, uzmanlar, hemşireler başta olmak üzere sağlık hizmetleri mensuplarıyla Bakanlıkta iki toplantı gerçekleştirdiklerini, bu toplantıların üçüncüsünü ise Şanlıurfa’da yaptıklarını söyledi.

Sağlık çalışanları yönelik şiddetle mücadele

Geçen yıl yapılan düzenlemeyle sağlık çalışanlarına yönelik suçların cezasının 1,5 katına çıktığını anımsatan Koca, çıkan yasanın bazı beklentilerini karşılamadığını ifade etti.

Bakan Koca, toplumun doktorların sorunlarına yüksek duyarlılık göstereceğine inandığını ifade ederek, sorunların sonuçlarında herkesin birlikte etkilendiğini söyledi.

Hekimlerin kendilerine umut bağlayan insanların gücüne güvenmesi gerektiğini vurgulayan Koca, sorunların dönemsel mesleğin ise ebedi olduğunu ifade etti.

Bakan Koca, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.