Ana Sayfa İlaç BAXTER, HILLROM Satın Aldı

BAXTER, HILLROM Satın Aldı

BAXTER, HILLROM SATIN ALMASINI TAMAMLAYARAK ~15 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE GLOBAL BİR SAĞLIK TEKNOLOJİSİ LİDERİ HALİNE GELDİ

Baxter’ın dünya genelinde- hastaneden eve kadar- sağlık hizmetini dönüştürme ve hasta bakımını iyileştirme vizyonuna ivme kazandırmaktadır.

  • Birleşme, bakım ortamlarında verimliliği harekete geçirecek ve bakım sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olacak inovasyon fırsatları yaratmaktadır.
  • Tamamlayıcı ürünler ve gelecek ürün portföyü ile birlikte dünya genelinde bakım alanında daha kapsamlı erişim sağlanabilecektir.
  • Söz konusu Hillrom satın alması Baxter’ı öngörülen daha hızlı gelir/satış ve net kar artışına ulaşacak şekilde konumlandıracaktır.

Sağlık teknolojisi alanında global liderlerden biri olan Baxter International Inc. (NYSE: BAX), 13 Aralık 2021 tarihinde Hillrom satın almasını tamamladığını duyurmuştur. Baxter, (kapanıştaki Hillrom hisse sayımlarına dayalı olarak) Hillrom’un satışa çıkardığı her bir adi hisse senedi için nakit olarak 156,00 dolar ödemiş olup, alış fiyatı 10,5 milyar dolardır. Hillrom’un üstlenilen ödenmemiş borç yükümlülükleri dahil olmak üzere, işlemin işletme değeri yaklaşık 12,5 milyar dolardır.

Baxter’ın Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı José (Joe) E. Almeida, “Baxter-Hillrom birlikteliği, dönüşümümüzün bir sonraki evresini başlatarak dünya genelinde hizmet verdiğimiz hastalar, klinisyenler, çalışanlar, hissedarlar ve diğer topluluklar üzerinde daha büyük etki oluşturmak üzere, yeni bir dalga yaratacaktır” demiştir. “Birbirini tamamlayan kapasitelerimizi birleştirmek, geniş coğrafi faaliyet alanımızda ek büyüme fırsatları sağlayacak ve ayrıca bakımı iyileştirme, maliyetleri azaltma ve iş akışı verimliliğini yükseltmeye odaklanan en modern dijital sağlık inovasyonlarıyla birlikte kayda değer yeni imkanlar yaratacaktır.”

Bu birliktelik, dünya genelinde sağlık hizmetini dönüştürmek ve hasta bakımını iyileştirmek üzere önde gelen iki sağlık teknolojisi şirketini ortak bir vizyon etrafında birleştirmektedir. Baxter şu anda evlerde, muayenehanelerde, ayakta tedavi merkezlerinde ve neredeyse her hastanede her gün milyonlarca hastaya ulaşmaktadır. Şirket, ticari altyapı ve hizmet alt yapısı dahil olmak üzere güçlü global ayak izinden faydalanarak mevcut Hillrom ve Welch Allyn ürünlerini yeni uluslararası pazarlara taşımak suretiyle ortak ürün ve hizmet portföyünü dünya çapında daha fazla hasta ve sağlık mesleği mensuplarına ulaştırmayı planlamaktadır.

Baxter ayrıca sağlık mesleği mensuplarının iş akışı verimliliğini artırmaları ve bakım sonuçlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmış olan yeni alanlarda inovasyonu geliştirmek gibi eşsiz bir imkana sahiptir. Baxter, dünya genelinde iki milyondan fazla tıbbi cihazdan oluşan kolektif yerleşik altyapısıyla, bağlantı teknolojisi ve entegrasyonu, dijital sağlık çözümleri, veri görüntüleme ve analizi, tedavi geliştirme, takip ve algılama alanlarındaki kombine uzmanlığını kullanarak hastayı ve bakım ekibini içine alan birbiriyle bağlantılı bir sistem kurmayı planlamaktadır.

Almeida yaptığı açıklamada, “Bu birleşme neticesinde tek şirket olarak hastalarımız ve müşterilerimiz için değer yaratma potansiyelimiz bizi güçlendiriyor ve enerjimizi Hayat Kurtarma ve Sürdürme Misyonumuz etrafında birleşen tek bir ekip olarak sahip olduğumuz güçten alıyoruz. Hillrom’daki meslektaşlarımız aramıza katılacağı için çok heyecanlıyız.” dedi.

Her iki şirket, sosyal sorumluluk sahibi kurumsal vatandaşlar olarak güçlü bir mirasa sahiptir. Şirketlerin her biri, işyerinde çeşitlilik ve kurumsal sorumluluk alanındaki başarıları ve yüksek performans, bireylere saygı ve mesleki gelişimi destekleyen ve teşvik eden bir ortam yaratma nitelikleriyle tanınmaktadır.

Yönetici ve Yönetim Kurulu Atamaları

Baxter, satın almayla bağlantılı olarak, aşağıda belirtilen yönetici ve yönetim kurulu atamalarını duyurmuştur.

Baxter’ın eski kıdemli başkan yardımcısı ve Amerika Kıtası ve Global İşletme Birimleri Başkanı olan Giuseppe Accogli, kısa bir süre önce, yeni oluşturulan Başkan Yardımcılığı ve Operasyon Direktörlüğü görevine atanmıştır. Accogli, Baxter’da 14 yıl boyunca sorumluluğu giderek artan görevlerde bulunmaktadır. Daha önce Medtronic plc, Tyco Healthcare’de ve ardından Covidien’de çeşitli satış, ürün ve pazarlama pozisyonlarında görev almıştır.

Ayrıca, satın almanın tamamlanmasıyla birlikte Baxter Yönetim Kurulu, Henry Ford Health System şirketinin emekli Başkan ve İcra Kurulu Başkanı Nancy M. Schlichting’i Baxter Yönetim Kurulu’na atamıştır. Schlichting, Hillrom Yönetim Kurulu’nda görev yapmıştır. Şu anda Walgreens Boots Alliance, Encompass Health and Pear Therapeutics’in Direktörü, Duke Üniversitesi Sağlık Sistemi Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kresge Foundation ve Duke Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olarak görev yapmaktadır. 

İşlemle İlgili ve Finansal Önemli Noktalar

Baxter’ın Hillrom’un satın alınmasına yönelik teklifi 2 Eylül 2021’de duyurulmuştur.

Baxter, birleşmenin üçüncü yılın sonuna kadar yaklaşık 250 milyon dolarlık yıllık vergi öncesi maliyet sinerjisi sağlamasını beklemektedir. Bu tahminde iki şirketin birleşmesinin sağlayacağı potansiyel yeni gelir artışı fırsatlarından elde edilecek olan hiçbir fayda hesaba katılmamıştır.

İşlemin kapanıştan sonraki birinci yılda Baxter’ın ayarlanmış hisse başına kazancında (EPS) düşük bir çift haneli artış sağlaması ve bu artışın kapanıştan sonraki üçüncü yıla kadar %20’nin üzerine çıkması beklenmektedir. İşlemin ayrıca Baxter’ın toplam ayarlanmış EBITDA marjını orta vadede genişletmesi ve kapanıştan sonraki beşinci yıla kadar yüksek bir tek haneli yatırım sermaye getirisiyle (ROIC) birlikte güçlü bir nakit akışı yaratması beklenmektedir.

Baxter, satın almayı finanse etmiş ve 7,8 milyar dolar değerinde sabit ve değişken faizli tahvil ihracı ve 4,0 milyar dolar değerinde üç ve beş yıllık, değişken faizli vadeli kredi sözleşmeleri aracılığıyla ve kalanı nakden elden ödemek suretiyle Hillrom’un üstlenilen borçlarını yeniden finanse etmiştir. Nihai satın almanın ağırlıklı ortalama maliyeti yaklaşık %2 olup, ağırlıklı ortalama vade yaklaşık yedi yıldır. Baxter, kapanıştan sonraki iki yıl içinde net borç/ayarlanmış EBITDA kaldıraç oranını 2.75x’e düşürmeyi taahhüt etmektedir.