Ana Sayfa İlaç Bakan Koca’nın Kur Güncellemesi ve “Hepatit A” Aşılarına İlişkin Açıklaması

Bakan Koca’nın Kur Güncellemesi ve “Hepatit A” Aşılarına İlişkin Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Koca, ilaç fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak:

“İlaç fiyatlarında yapılan kur güncellemesidir. Yılda bir kez kur güncellemesi yapılıyordu. Bir önceki yılın kurunun yüzde 60’ı şeklinde bir uygulamamız var biliyorsunuz. Ancak son 2 yıldır yerli üreticimizi korumak ve ilaç temininde sorun yaşamamak için biz bunu 6 ayda bir güncellemeye karar verdik. O nedenle ocakta euro kurunun Türk Lirası (TL) karşılığını 10.75 olarak güncellemiştik. Euro karşılığı TL kurunu şimdi 14.1 olarak güncelledik. İlaç alırken euro’yu 14.1 TL kabul ediyoruz. Bugün bildiğiniz gibi euro kuru reel sektörde 30’larda.”

Bakan Koca’dan “Hepatit A” Aşılarına İlişkin Açıklama

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ‘Hepatit A’ aşısı tedarikinde sorun yaşandığı iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bakan Koca, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“Halen stoklarımızda 312 bin doz pediatrik Hepatit A aşısı bulunuyor, 1 milyon doz aşının alım süreci ise devam ediyor. Buna mukabil, bir de Hepatit A aşısı sıkıntısı olduğu iddiası mevcuttur ve asılsızdır.”