Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bağırsak sağlığı ve cilt sağlığı arasındaki bağlantı

Bağırsak sağlığı ve cilt sağlığı arasındaki bağlantı

Bağırsak sağlığı cildi etkiler mi?

Aslında, bazı bilim adamları dengesiz bir bağırsak mikrobiyomunun veya sindirim sistemindeki mikrop topluluğunun sedef hastalığı ve egzama gibi cilt bozukluklarıyla bağlantılı olabileceğini öne sürmüşlerdi. 

Dr. Brooke Jeffy, ” Bağırsak sağlığı ile hastalık arasındaki ilişkiyi deşifre etmeye başladığımız için tıpta gerçekten yeni bir çağa giriyoruz ” dedi.(yeni sekmede açılır)Amerikan Dermatoloji Akademisi üyesi. “Dermatolojide, belirli koşullar ve yiyecekler arasında bir ilişki olduğu giderek daha açık hale geldi. Ancak bu oldukça yeni bir fikir. Sadece 10 yıl önce, bize yiyecekler ve dermatolojik koşullar arasındaki herhangi bir ilişkinin en iyi ihtimalle minimal olduğu öğretildi. … Önümüzdeki birkaç yıl içinde bağırsak sağlığına odaklanarak kronik enflamatuvar cilt hastalıklarını tedavi etme yaklaşımında bir değişiklik göreceğimize inanıyorum.”

Peki bağırsak sağlığı cildi tam olarak nasıl etkiler ? Bağırsak-deri ekseni denen eksen hakkında bilimin şu ana kadar bize söyledikleri bunlar.

Clinics in Dermatology dergisinde yayınlanan 2021 tarihli bir incelemeye göre(yeni sekmede açılır), bağırsak-deri ekseni, cilt ve bağırsak arasındaki sürekli sinyal alışverişini ifade eder. Genellikle, bir dizi sinyal molekülü ve bağırsak mikroplarımızın aktivitesi tarafından düzenlenen bağırsak-beyin-deri ekseni olarak bilinen çok daha büyük bir ağın ayrılmaz bir parçası olarak görülür. 

Jeffy, WordsSideKick.com’a “Bağırsak mikrobiyomunuz dengesiz olduğunda, bağırsak hücreleri düzgün çalışmaz, bu da proinflamatuar moleküllerin kaçmasına ve kan dolaşımına girmesine izin verir” dedi. “Bu moleküller , hızlandırılmış yaşlanmaya veya rosacea, akne, egzama ve sedef hastalığına neden olan iltihaplanmayı tetikledikleri cilde ulaşır.”
tamamı için kaynağa bknz

Role of the gut–skin axis in IgE-mediated food allergy and atopic diseases

The Gut-Skin Microbiota Axis and Its Role in Diabetic Wound Healing—A Review Based on Current Literature

Alterations of the Skin and Gut Microbiome in Psoriasis and Psoriatic Arthritis

What Is Inflammatory Bowel Disease?

Dysregulation of the gut-brain-skin axis and key overlapping inflammatory and immune mechanisms of psoriasis and depression

Environmental Factors Associated with Altered Gut Microbiota in Children with Eczema: A Systematic Review

Rosacea, Germs, and Bowels: A Review on Gastrointestinal Comorbidities and Gut–Skin Axis of Rosacea

Acne: What Causes It and How Can it Be Treated?

Acne, Microbiome, and Probiotics: The Gut–Skin Axis