Ana Sayfa Tıp&Sağlık Aşılılarda uzun Covid-19 semptomları daha az olasılıklı

Aşılılarda uzun Covid-19 semptomları daha az olasılıklı

Aşılar ‘Uzun Covid’e Karşı da Etkili

VOA: İsrail ve İngiltere’de yapılan yeni araştırmalar, COVID-19 aşılarının “uzun COVID” olarak bilinen hastalık teşhisi riskini azaltabileceğine işaret ediyor.

İsrail’de yapılan ancak henüz bilimsel hakem heyetinden geçmeyen bir araştırmanın ilk sonuçları, iki doz Pfizer COVID-19 aşısı olan ve virüs testi pozitif çıkan kişilerin kalıcı semptomlar bildirme olasılığının, hastalığa yakalandıklarında aşılı olmaya kişilere göre çok daha düşük olduğunu gösteriyor.

İngiltere’de Ulusal İstatistik Bürosu’nun 6 bin yetişkin üzerinde yürüttüğü gözlem araştırması da çifte aşılananların pozitif testten üç ay sonra COVID-19’un geçmeyen semptomlarını bildirme olasılığının yüzde 41 daha az olduğunu ortaya koydu. Çalışma, genel olarak, çift aşılı grubun yalnızca yüzde 9,5’inin “uzun süreli COVID” yaşadığını, bu oranın aşılanmamış benzer bir grupta yaklaşık yüzde 15 olduğunu kaydetti.

Bu hafta başlarında yayınlanan iki ayrı çalışma da “uzun COVID” riskine kimlerin daha açık olabileceğini ortaya çıkardı.tamamı için kaynağa bknz

NATURE/ Long-COVID symptoms less likely in vaccinated people, Israeli data say

İsrail’deki araştırmacılar, hem SARS-CoV-2 enfeksiyonu hem de dozlarda Pfizer-BioNTech aşısı olan kişilerin, bir dizi yaygın uzun-COVID semptomunu bildirme olasılığının, enfekte olduklarında aşılanmamış kişilere göre çok daha düşük olduğunu bildiriyor.

Edelstein, ekibinin çalışmasının aşılama ve uzun süreli COVID-19 konusunda bugüne kadarki en “kapsamlı ve kesin” çalışma olduğunu ve sonuçların, aşının uzun süreli hastalık riskini yarı yarıya azalttığını bulan, geçen Eylül ayında İngiltere merkezli bir çalışma 2 dahil olmak üzere diğer araştırmaların sonuçlarını yansıttığını söyledi. 

2.Antonelli, M. et al. Lancet Enfeksiyonu. Dis. 22 , 43-55 (2022).