Ana Sayfa GETAT Araştırmacılar, Mallotus Furetianus Adlı Tropical Bitkinin Yağ Yakıcı Özelliklerini Keşfettiler

Araştırmacılar, Mallotus Furetianus Adlı Tropical Bitkinin Yağ Yakıcı Özelliklerini Keşfettiler

Araştırmacılar, farelerle yapılan çalışmalar sırasında Çin’deki Hainan Adası’na özgü olan Mallotus furetianus bitkisinin yağ yakıcı özelliklerini keşfettiler. Elde edilen bulgular, insanlarda obezite ve yağlı karaciğer hastalığıyla mücadele yoluna ışık tutabilir.

Mallotus furetianus (MF) Hindistan’ın bazı bölgelerinde ve Çin’in güney kıyısındaki Hainan adasında bulunan tropikal bir bitkidir. Bitki yıllardır “Shan Ku Cha” adı verilen bir içecek olarak tüketilmekte ve halk hekimliğinde safra kesesinde sıkışan safranın neden olduğu şişlik ve kızarıklık olan kolesistit olarak bilinen bir duruma çare olduğu bilinmektedir. 

İyileştirici özelliklere sahip olan bitki bilim adamlarının da merakını uyandırdı

Yapılan yeni bir çalışma, kanda daha iyi protein ve yağ seviyelerine yol açan sıçanlarda bağırsak florası üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini ortaya koydu.

Japonya’daki Osaka Metropolitan Üniversitesi’nden (OMU) araştırmacılar da alkol tüketiminin neden olduğu yağlı karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi.

OMU araştırmacılarından bazıları, bitkinin obezite ile savaşmaya yardımcı olup olamayacağını görmek için MF’nin sağlığı iyileştiren potansiyel özelliklerini daha derinlemesine araştırdılar.

Farelerde büyük bir etki gösterdi

Araştırmacılar, 36 farelik bir grubu çeşitli kategorilere ayırdılar ve onları Mallotus furetianus özü (MFE) içeren ve içermeyen normal bir kontrol diyeti veya MFE içeren veya içermeyen yüksek yağlı bir diyetle beslediler.

Hem yüksek yağlı yiyecekler yiyen hem de MFE alan farelerin bir haftalık çalışma sırasında yalnızca yaklaşık 3 gram kazandığını buldular.

Öte yandan, MFE almayan yüksek yağlı diyet uygulayan fareler, yaklaşık 6 gram vücut ağırlığı kazandılar.

Bileşik,  insanların kilolarını kontrol etmelerine yardımcı olabilir

Dahası, yüksek yağlı diyet uygulayan ve MFE alan fareler ayrıca, kontrol grubundakilere göre adipositler olarak bilinen daha küçük yağ depolama hücrelerine sahipti, bu da MFE’nin yağ depolamasını kontrol etme yeteneğine işaret ediyor.

MFE’nin etkisi insanlar üzerinde yapılan araştırmalara taşınırsa, bileşik insanların doğal bir madde kullanarak kilolarını kontrol etmelerine yardımcı olacak bir yol sunabilir.