Ana Sayfa Tıp&Sağlık Araştırma: Altı Saatten Az Uyumak Tip 2 Diyabet Riskini Artırıyor

Araştırma: Altı Saatten Az Uyumak Tip 2 Diyabet Riskini Artırıyor

Yeteri kadar uyumamak modern çağda yaygın bir rahatsızlıktır. Bilim insanları, gecede altı saatten az uyuyan kişilerde tip 2 diyabet riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Could not getting enough sleep increase your risk of type 2 diabetes?

Araştırmacılar uyku süresi ile tip 2 diyabet arasındaki ilişkiyi ve sağlıklı beslenmenin kısa uykunun diyabet riski üzerindeki etkisini azaltıp azaltmadığını anlamak için, biyomedikal veri tabanı olan UK Biobank’tan gelen 247 bin 867 yetişkinin sağlık sonuçlarını analiz ettiler.

Birleşik Krallık UK Biyobankası‘na katılımlarının bir parçası olarak katılımcılara 24 saat içinde ne kadar uyudukları soruldu. Ortalama uyuma süresinin yedi ila sekiz saat kabul edilen araştırmada, hafif (altı saat), orta (beş saat) ve aşırı (3-4 saat) olarak  üç kategoriye ayrıldı: Araştırmacılar, insanların diyetleriyle ilgili bilgilerin yanı sıra uyku verilerini de analiz etti.

Yapılan takiplerde, katılımcıların yaklaşık yüzde 3,2’sine tip 2 diyabet tanısı konuldu. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları daha düşük genel diyabet riskiyle ilişkilendirilse de, sağlıklı beslenen ancak günde altı saatten az uyuyan kişilerin tip 2 diyabet riski normal uyku kategorisindeki kişilere kıyasla arttı.

Üç ila dört saat uyuyan kişilerde risk yüzde 41 daha yüksek 

Araştırmacılar, beş saatlik uyku süresinin yüzde 16 daha yüksek tip 2 diyabet geliştirme riskiyle bağlantılı olduğunu, üç ila dört saat uyuyan kişilerde bu riskin, yedi ila sekiz saat uyuyan kişilere kıyasla yüzde 41 daha yüksek olduğunu buldu.

Sınırlamalardan biri, çalışmanın, bir kişinin bir gün veya bir hafta boyunca tükettiği meyve, sebze, kırmızı et ve balık porsiyonlarının sayısına dayalı olarak sağlıklı bir beslenmeyi tanımlamasıdır. Bunu yaparken, zaman kısıtlamalı beslenme veya Akdeniz diyeti gibi beslenme kalıplarının, daha az uyuyanlarda diyabet riskini nasıl değiştirebileceğini dikkate almadı.

Ayrıca, yeterince uyumayan ve vardiyalı çalışanlar gibi düzensiz uyuyan kişilerin vücutlarının sirkadiyen ritim olarak bilinen doğal ritminde bozulmalar yaşandığı kaydedildi.

Yeterli uykunun, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçası olduğu belirtilen çalışmada, daha uzun uyumanın da kilo alımıyla bağlantılı olduğu ve  tip 2 diyabet riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu belirtildi.