Ana Sayfa Manşet ‘antikor imzası’

‘antikor imzası’

Belirli antikorların düşük seviyelerinin uzun süreli Covid-19 geliştirmeye devam edenlerde daha yaygın olduğu bulundu!

NATURE/ Immunoglobulin signature predicts risk of post-acute COVID-19 syndrome

Zürih Üniversite Hastanesi’ndeki araştırmacılar, Covid hastalarından alınan kanları analiz etti ve belirli antikorların düşük seviyelerinin, uzun süreli Covid geliştirenlerde, hızla iyileşen hastalara göre daha yaygın olduğunu buldu.

Hastanın yaşı, Covid semptomlarının ayrıntıları ve astımı olup olmadığı ile birleştirildiğinde, antikor imzası, doktorların insanların uzun süreli hastalık geliştirme riskinin orta, yüksek veya çok yüksek olup olmadığını tahmin etmelerine izin verdi.

Araştırma, Covid-19 testi pozitif çıkan 175 kişi ve kontrol grubu olarak hareket eden 40 sağlıklı gönüllü üzerinde araştırmalarını gerçekleştirdi. Semptomlarının zaman içinde nasıl değiştiğini görmek için doktorlar, ilk enfeksiyonlarından sonra bir yıl boyunca Covid hastalarının 134’ünü takip etti. Katılımcılar üzerinde yapılan kan testleri, Post-Akut Covid-19 Sendromu (PACS) olarak da bilinen uzun süreli Covid geliştirenlerin, düşük IgM ve IgG3 antikor seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğunu gösterdi. Covid vurduğunda, IgM hızla yükselirken, IgG antikorları daha sonra yükselir ve daha uzun vadeli koruma sağladığı bildirildi.

“Sonuçlarımız, PACS için yüksek risk altındaki hastaların erken teşhisi için Igs’nin ölçülmesinin yararını vurgulamaktadır; bu da, PACS’nin patomekanizmalarını anlamak ve tedavi ve bakım için önleyici tedbirlerin belirlenmesi için çok önemlidir.”