Ana Sayfa Tıp&Sağlık Ani Bebek Ölümü Sendromu için potansiyel bir biyobelirteç; Butirilkolinesteraz

Ani Bebek Ölümü Sendromu için potansiyel bir biyobelirteç; Butirilkolinesteraz

“Uykuda bebek ölümü” olarak da bilinen ABÖS 

Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS & SIDS), Avustralya Westmead’deki The Children’s Hospital’da dünyada bir ilk olan buluş sayesinde yakında geçmişte kalabilir.

Araştırmacılar, Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riski taşıyan bebekleri hayattayken daha fazla tespit etmeye yardımcı olabilecek ilk biyokimyasal belirteç olarak Butirilkolinesterazı (BChE) tanımladılar.

CDC, 2019’da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bebek ölümlerinin %37’sinin SIDS’den kaynaklandığını bildirdi.

Çalışmayı yöneten onursal araştırma görevlisi Dr. Carmel Harrington, bulgularının ezber bozan olduğunu söyledi. Harrington, çalışmanın ABÖS için bir açıklama sağladığını ve bu gizemli durumla ilişkili ölümlerin önlenmesini umduğunu söyledi.

Dramatik; Araştırmayı yöneten Dr. Carmel Harrington da 29 yıl önce kendi çocuğunu ABÖS nedeniyle kaybetmişti.

Hakemli bilimsel dergi The Lancet’s eBioMedicine’de yayımlanan yeni bir çalışmada ;

The LANCET / Butyrylcholinesterase is a potential biomarker for Sudden Infant Death Syndrome

Ani Bebek Ölümü Sendromunun (SIDS) patofizyolojisinde otonom disfonksiyon suçlanmıştır. Butirilkolinesteraz (BChE), otonom sistemin ana dalı olan kolinerjik sistemin bir enzimidir ve otonomik  fonksiyonun bir ölçüsünü sağlayabilir. Bu çalışma, Ani Bebek Ölümü veya Ani Beklenmedik Ölüm nedeniyle ölen bebeklerde ve küçük çocuklarda BChE aktivitesini değerlendirmek için yapılmıştır.

Sonuçta; “SIDS ölümü” olarak bildirildiği gruplarda, düşük BChE spesifik aktivitesinin (BChEsa) ölümle ilişkili olduğuna dair güçlü kanıtlar olduğunu gösterdi !