Ana Sayfa Manşet Alzheimer Riskinin Babalardan Çok Annelere Bağlı Olduğu Ortaya Çıktı

Alzheimer Riskinin Babalardan Çok Annelere Bağlı Olduğu Ortaya Çıktı

Yeni yapılan bir araştırmada, ebeveyn geçmişini dikkate almanın, artan risk altındaki yetişkinleri belirlemede çok önemli olabileceğini gösteriyor. Çalışmada, Alzheimer riskinin babalardan çok annelere bağlı olduğunu ortaya çıkardı.

Parental History of Memory Impairment and β-Amyloid in Cognitively Unimpaired Older Adults

Mass General Brigham’dan araştırmacılar tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma, kişinin Alzheimer hastalığı riskini miras aldığı ebeveynin, beyinde hastalıkla ilişkili biyolojik değişikliklerin olasılığını etkileyebileceğini gösteriyor.

Öyküsü olanlarda yüksek düzeyde amiloid  keşfedildi

Çalışmada, yaşları 65 ila 85 arasında değişen 4 bin 400 bilişsel bozukluğu olmayan yetişkin değerlendirildi. Ailesinde anne tarafından veya her iki ebeveynden de Alzheimer hastalığı (AD) öyküsü olan bireylerin beyinlerinde daha yüksek düzeyde amiloid gösterdiği keşfedildi.

Ekip, AD’yi önlemeyi amaçlayan randomize bir klinik çalışma olan Asemptomatik Alzheimer’da Anti-Amiloid Tedavisi (A4) çalışmasından yaşlı yetişkinlerin aile geçmişini inceledi.

Katılımcılara ebeveynlerinin hafıza kaybı belirtilerinin başlangıcı hakkında sorular sorulan araştırmada,  ayrıca ebeveynlerine resmi olarak Alzheimer hastalığı teşhisi konup konulmadığını veya Alzheimer hastalığının otopsiyle doğrulanıp doğrulanmadığı sordu.

Cevaplar karşılaştırıldıktan sonra amiloidleri ölçtüldü 

Araştırmacılar daha sonra bu cevapları karşılaştırdılar ve katılımcılardaki amiloidi ölçtüler. Asemptomatik çalışma katılımcılarında annede her yaşta hafıza bozukluğu öyküsü ve babada erken başlangıçlı hafıza bozukluğu öyküsünün daha yüksek amiloid seviyeleri ile ilişkili olduğunu buldular.

Araştırmacılar, yalnızca babada geç başlangıçlı hafıza bozukluğu geçmişine sahip olmanın daha yüksek amiloid düzeyleriyle ilişkili olmadığını gözlemledi.

Araştırmacılar,  bulguların yakında klinik çeviride kullanılabileceğini belittiler.