Ana Sayfa Tıp&Sağlık Alzheimer Hastalığında REM Uyku Apnesi ile Hafıza Azalması Arasındaki Gizli Bağlantıyı Ortaya...

Alzheimer Hastalığında REM Uyku Apnesi ile Hafıza Azalması Arasındaki Gizli Bağlantıyı Ortaya Çıkarıldı 

Yeni araştırmalar Alzheimer riski taşıyan yaşlı bireylerdeki benzersiz faktörleri tanımlayarak kişiye özel müdahalelerin önünü açıyor.

Older adults at greater risk for Alzheimer’s disease show stronger associations between sleep apnea severity in REM sleep and verbal memory

Irvine Kaliforniya Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yürütülen bir araştırma, hızlı göz hareketi (REM) uyku evresi sırasındaki uyku apnesi ataklarının sayısı ile risk altındaki yaşlı yetişkinlerde sözel hafıza düşüşünün derecesi arasında bir korelasyon keşfetti.

Çalışmada, uyku apnesinin şiddeti (kişi uyurken nefesinin durması) ile biliş kaybı arasında özel bir ilişki keşfetti. REM sırasında REM dışı aşamalara kıyasla daha yüksek oranlar, daha kötü hafıza performansıyla ilişkilendirildi.

Uyku Apnesinde Cinsiyet Farklılıkları

Çalışmaya Wisconsin Alzheimer Hastalığı Araştırma Merkezi’nden risk faktörleri yüksek olan 81 orta yaşlı ve yaşlı yetişkin dahil edildi; bunların yüzde 62’si kadındı. Katılımcılara polisomnografi (beyin dalgalarını, göz hareketlerini, kas aktivitesini, kandaki oksijen seviyelerini, kalp atış hızını ve uyku sırasında nefes almayı kaydeden kapsamlı bir test) ve sözlü hafıza değerlendirmeleri uygulandı.

Sonuçlar, REM sırasındaki apne olaylarının, özellikle Alzheimer’a genetik yatkınlığı olan ve ebeveynlerinde bu hastalık geçmişi olan kişiler arasında, sözel hafızanın azalmasına katkıda bulunan kritik bir faktör olduğunu gösterdi.