Ana Sayfa Tıp&Sağlık Ağrı Kesicilerin Kötüye Kullanılmasını Önleyebilen Taşınabilir Cihaz Geliştirildi

Ağrı Kesicilerin Kötüye Kullanılmasını Önleyebilen Taşınabilir Cihaz Geliştirildi

Akut ağrıların tedavisi için yaygın olarak kullanılan parasetamol içeren ilaçların yanlış kullanım, doz aşımı ve yan etkilerinin önüne geçmek için, tükürük örnegi asetaminofen seviyelerini ölçen taşınabilir  cihaz geliştirildi.

São Paulo Üniversitesi’nin São Carlos Fizik Enstitüsü (IFSC-USP) ve São Carlos Kimya Enstitüsü (IQSC-USP)  görevli araştırmacılar, kötü sağlık sonuçlarını önlemek için ilaçların gerçek zamanlı olarak izlenmesine duyulan ihtiyacı fark ettiler.

Asetaminofen seviyelerini gerçek zamanlı olarak doru izleyebilen ucuz ve taşınabilir olan  cihazın tasarımında, ilacın aktif bileşeninin oksidasyonu nedeniyle bir elektrik akımı üreten,  düşük maliyetli sensörler kullanıldı.  Bu okuma, asetaminofen seviyeleri risk seviyelerine yükseldiğinde veya dozlarını artırmaları gerektiğinde hastayı bilgilendiriyor.  Her vücut ilaçları farklı oranlarda metabolize ettiğinden, gerçek zamanlı bir monitör hastaların ve doktorların benzersiz biyolojilerini daha iyi okumalarına ve riski azaltırken etkinliği en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olabilir.

Makalenin son yazarı ve IFSC-USP’de araştırmacı olan Paulo Augusto Raymundo Pereira, “Protokol, parasetamol emilimindeki ve ilaca yanıttaki dalgalanmaların gözlemlenmesi ve düzeltilmesi için umut verici. Kesin olmayan bir dozaj, yalnızca tedavi üzerinde değil, hasta üzerinde de zararlı etkilere neden olabilir. Taşınabilirlik, basitlik, kullanım kolaylığı, çok yönlülük, nispeten düşük enstrümantasyon maliyeti ve olasılığı gibi analitik özellikleri sayesinde terapötik ilaç izleme için giderek daha çekici bir alternatif olarak görülüyor. yerinde gerçek zamanlı analiz.”

Az kullanılan ağrı kesicilerin su kirliliğini de azaltığını belirten araştırmacılar “Haplar genellikle oldukça yanlış bir şekilde çöpe atılır ve alınan parasetamolün bir kısmı metabolize edilmez, idrarla atılır. Atık su arıtma tesisleri, ilaçları uzaklaştırmada %100 verimli değil.”