Ana Sayfa Tıp&Sağlık ABD’de Şeker Hastalığının Tedavisinde Meyve Ve Sebze Reçetesi Önerildi

ABD’de Şeker Hastalığının Tedavisinde Meyve Ve Sebze Reçetesi Önerildi

Yeni bir çalışma, tip 2 diyabetli hastalara reçete yazmanın 296.000 kardiyovasküler hastalık vakasını önleyebileceğini ve ABD’de 25 yıl boyunca sağlık bakımı harcamalarında ise 39,6 milyar ABD dolar tasarruf edilebileceği belirtildi.

Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi’nin (NHANES) üç döngüsünde bildiriminde, hem diyabet hem de gıda güvensizliği olan 40-79 yaş arası 6,5 milyon Amerikalıya dayanan bir model kullanan simülasyon, ücretsiz meyve sağlayan ulusal bir reçete programının ve sebzelerin sağlık sonuçları üzerinde önemli bir etkisini kaydetti.

Program, tip 2 diyabet ile düşük sosyoekonomik durum, gıda güvenliği ve gıda çölleri gibi faktörler arasındaki iyi çalışılmış bağlantıya da değinmeye çalışarak, uygun diyabet hastalarına ücretsiz veya büyük ölçüde sübvansiyonlu meyve ve sebze sağlayacaktır. Meyve ve sebzeler, baklagiller ve kepekli tahıllarla birlikte lif açısından zengin bir “diyabet diyeti” için en önemli önerilerdir.

Araştırmalar, her 10 Amerikalıdan yalnızca birinin günde önerilen miktarda meyve ve sebze yediğini ve bunun kişisel seçimden çok satın alınabilirlik ve erişime bağlı olduğunu gösterdi ve üretim reçetelerinin sıradan hale gelmesi için bakı oluşturuldu.

Simülasyon aynı zamanda, hastaların taranması, gıda ve beslenme eğitimi sağlanması ve ilgili yönetim hesaba katılarak uygulamanın 44,3 milyar dolara mal olacağını gösterse de, yine de uygun maliyetli olacağı belirtildi.

Analiz aynı zamanda üretkenlik kaybında tahmini olarak 4,8 milyar dolar tasarruf sağlayabileceğini de buldu.

Geçtiğimiz Kasım ayında, ABD Tarım Bakanlığı (USDA), taze meyve ve sebzelere çok daha iyi erişim sağlamayı amaçlayan Gus Schumacher Beslenme Teşvik Programı’nın (GusNIP) Reçeteli Üretim ve Beslenme Teşvik programları için 59,4 milyon dolarlık fon sağladığını duyurdu.