Ana Sayfa Biyoteknoloji ABD Senatosu Komitesi Çin Biyoteknoloji Firmalarına Sınırlama Getiren Tasarıyı İnceliyor

ABD Senatosu Komitesi Çin Biyoteknoloji Firmalarına Sınırlama Getiren Tasarıyı İnceliyor

ABD Senatosu önemli bir adım atarak, federal kurumların BGI, WuXi Apptec ve iştirakleri de dahil olmak üzere bazı Çinli biyoteknoloji firmalarıyla iş yapmasını kısıtlamayı amaçlayan bir tasarıyı incelemeye hazırlanıyor. Amerikan kişisel sağlık ve genetik bilgilerini yabancı tehditlerden korumaya odaklanan tasarı, Çarşamba günü yapılacak komite toplantısında tartışılacak ve olası değişiklikler yapılacak.

İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesi, belirli şirket isimlerinin tasarıdan çıkarılması veya daha fazla tartışmayla sonuçlanabilecek yasa tasarısını inceleyecek. Önerilen yasa şimdiden yatırımcı duyarlılığı üzerinde belirgin bir etki yarattı ve geçen ay Çin piyasalarında ilk haber çıktığında WuXi AppTec hisselerinin satışını tetikledi.

Tasarının mevcut versiyonu BGI, MGI, Complete Genomics, WuXi AppTec ve endişe kaynağı olarak görülen diğer biyoteknoloji kuruluşlarıyla federal sözleşmeler yapılmasını engellemeyi amaçlıyor. Ayrıca bu firmaların ekipman veya hizmetlerini kullanan şirketlerle yapılan sözleşmelerin de engellenmesini öngörüyor.

Ocak ayında Meclis’te sunulan benzer bir tasarı, BGI’yi genetik veri toplama uygulamaları nedeniyle ulusal güvenlik tehdidi olarak etiketlemekte ve MGI ve Complete Genomics’in iştirakleri ve bağlı kuruluşları olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca WuXi Apptec’in Çin ordusuyla bağlantıları olduğunu iddia ediyor.

BGI Group, tasarının Amerikan kişisel verilerini koruma amacını desteklemekle birlikte, bu tür verilere erişimi olmadığını belirterek karşı çıktı. Şirket, yasanın kendisini ABD pazarından çıkmaya zorlayabileceği ve rekabeti azaltabileceği konusunda uyarıyor.

Tasarının yasalaşması için hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nden geçmesi ve ardından Başkan tarafından imzalanması gerekiyor. Senatör Gary Peters başkanlığındaki komite, tasarının iki partinin desteğiyle ilerleyeceğini tahmin ediyor.