Ana Sayfa Biyoteknoloji 65 Yaş Üstü İnsanlarda İskemik İnmeler ile Muhtemel Bivalan Aşı Bağlantısı

65 Yaş Üstü İnsanlarda İskemik İnmeler ile Muhtemel Bivalan Aşı Bağlantısı

CDC ve FDA ortak bir haber bülteninde, bir aşı veritabanının Pfizer/BioNTech iki değerlikli COVID-19 aşısı ile aşı olan 65 yaş üstü kişilerde iskemik inmeler arasında olası bir bağlantı bulduğunu söyledi.

Açıklama, veri tabanı bulgusunun muhtemelen “gerçek bir klinik riski” temsil etmediğini söyleyerek, insanların aşı uygulamalarını değiştirmelerini önermedi. CDC, 65 yaş üstü kişiler de dahil olmak üzere herkesin, bivalent güçlendirici de dahil olmak üzere COVID aşıları konusunda güncel kalması gerektiğini söyledi.

CDC, Pfizer-BioNTech aşısının “Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri veri tabanını kullanarak güncellenmiş iki aşamalı aşılara ilişkin büyük bir çalışmanın iskemik inme riskinde artış olmadığını ortaya koyduğuna” dikkat çekti.

Bir CDC yetkilisine atıfta bulunan CNN, Pfizer iki değerli güçlendirici alan yaklaşık 550.000 yaşlının VSD (Aşı Güvenliği Veri Bağlantısı)  tarafından takip edildiğini ve bunlardan 130’unun aşı olduktan sonraki üç hafta içinde felç geçirdiğini bildirdi. CNN, bu 130 kişiden hiçbirinin ölmediğini söyledi. Yetkili, verileri paylaşmaya yetkili olmadıkları için anonimlik koşuluyla konuştu. 
Konu, FDA’nın Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi’nin Ocak ayındaki toplantısında ele alınacak.