Ana Sayfa Eczacılık 57 ilaçta SGK’ya yapılan iskonto kalktı!

57 ilaçta SGK’ya yapılan iskonto kalktı!

İlaç firmaları 57 ilaçta iskontoyu kaldırdı (TEİS yayınından)

MESUDE ERŞAN-Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve ilaç firmaları arasındaki kamu kurum indirimi sorunu hastaları ve eczacıları mağdur ediyor. İlaç firmalarının, çoğu kronik hastalıklarda kullanılan toplam 57 ilaçta SGK’ya yaptıkları iskontodan vazgeçmesi nedeniyle, aradaki fiyat farkını hastaların ödemesi gerekiyor. Bu ilaçların tedarikinde de sorunlar yaşanıyor.

İlacın yaşı, eşdeğer, referans olması gibi farklı etkenleri göz önüne alan SGK, ilaç firmalarından yüzde 41’lere varan bir iskonto istiyor. İlaç firmaları iskonto yapsa da ekonomik koşulları gerekçe göstererek indirimlerinden vazgeçebiliyor. Bu konuda ilaç firmalarını bağlayan herhangi bir yasal mevzuat bulunmuyor.

Kronik hastalıkların ilaçları
SGK ile firmalar arasındaki bu çekişmeden, hastalar ve eczacılar mağdur oluyor. İlaçların depolardan kamu kurum indirimi ile indirimsiz gelmesi arasında ciddi fiyat farkları bulunuyor. İlaca erişmek isteyenler, indirimli ile indirimsiz fiyat arasındaki farkı cebinden ödemesi gerekiyor. Eczacılar, SGK’nın ödeme kapsamında yer alan bu ilaçlardaki fiyat farkını hastalara izah etmekte zorlanıyor.

Firmaların iskontodan vazgeçtiği ilaçlar arasında kanser, kalp ve damar hastalıkları, kan sulandırıcı, göz, grip, akne, sakinleştiriciler, gebelikte alınan toplam 57 ilaç bulunuyor. İlaçların çoğu kronik hastalıklar için reçete ediliyor. Yani sürekli alınması gerekiyor.

Her gün yeni bir ilacın iskontosu geri alınıyor
Uygulamadaki keyfilik yüzünden eczacı ve vatandaşın karşı karşıya geldiğini söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “İlaç firmaları ile SGK arasındaki kamu kurum indirimi konusu her iki tarafın da haberi olduğu halde yok sayılarak, eczacı ve vatandaşın mağdur olduğu tuhaf bir durum yaşanmasına neden oluyor” diye devam etti.

Saydan, SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü İlaç Daire Başkanlığı’na bir yazı yazarak sorunun çözülmesini de istedi.

Sorunun 15 senedir yaşandığını ve her gün yeni ilaçların iskontosunun geri alındığını belirten Saydan, “Keyfi bir tutumla istediği zaman indirim yapan, istemediğinde yapmayan ilaç firmalarının artık insan sağlığını tehdit eder boyuta ulaşan bu durumuna acilen yasal bir çözüm getirilmesini istiyoruz” dedi. tamamı için kaynağa bknz